Nedávno se ukázalo, že vládní úřad ministerstva hospodářství nahodnotil údaje akustického tlaku z větrných elektráren. Někteří to považovali za důkaz, že jejich provoz neškodí zdraví. Spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) se omluvil za chybu svého ministerstva.
Lékaři ale varují, že opak je pravdou, „Větrné elektrárny jsou podle všeho mnohem nebezpečnější, než se dříve předpokládalo, a to i při nižších tlacích zvuku,“ uvedl v deníku WELT AM SONNTAG, Christian-Friedrich Vahl, dlouholetý ředitel Kliniky pro srdeční, hrudní a cévní chirurgii na univerzitě v Mainzu.
Poté, co minulý týden BGR připustil, že po sběru dat v roce 2004 nadhodnotil údaje o emisích hluku z větrných turbín, začali lobbisté požadovat, aby spolková vláda snížila minimální vzdálenost mezi větrnými elektrárnami a obytnou zástavbou. Mnoho politiků, zaměřených na problematiku zelené energie, včetně bývalé šéfky Zelených a předsedkyně Německé asociace pro obnovitelné zdroje energie, Simone Peterové, považovalo nesprávný výpočet za důkaz o neškodnosti větrníků.
Vahl, který jako vedoucí pracovní skupiny pro infrazvuk v Mainz University Medical Center již léta zkoumá účinky infrazvuku na buněčnou tkáň a orgány ale uvádí. „Po korekci BGR již nejsou stížnosti postižených vyjádřeny v rozmezí více než 90 decibelů, ale již v rozmezí 60 až 70 decibelů.“
Protože větrné turbíny jsou dnes mnohem větší, než tomu bylo v období roku 2004, kdy byl prováděn původní výzkum, je nutné, aby se opět důkladně prozkoumaly zdravotní účinky infrazvuku. Moderní větší systémy „emitují výrazně vyšší akustický tlak a emise se přesouvají k nižším frekvencím, což velmi pravděpodobně způsobuje vyšší zdravotní riziko“.
„Korekce BGR nemění základní stresové účinky infrazvuku, které byly zjištěny na různých úrovních organismu,“ uvedl Vahl. Lékař jmenoval jako příklad „účinky na membránové struktury a buněčnou komunikaci, v rovnovážném systému a při aktivaci odlišných oblastí mozku v podvědomí.“