Spolkové ministerstvo hospodářství podle DIE WELT informovalo, že Německo začíná skupovat emisní povolenky od další zemí EU. Státní tajemník Sven Giegold (Zelení) z toho viní předchozí vlády. Těm vyčítá „slabou klimatickou politiku“. Výhodu z takovýchto nákupů budou mít Bulharsko, Česká republika a Maďarsko.
Německo nakoupí kvůli svým nesplněným klimatickým cílům zejména za roky 2013 až 2020 od partnerů z EU více než jedenáct milionů emisních certifikátů. Odpovídající smlouvy s Bulharskem, Českou republikou a Maďarskem byly podle spolkového ministerstva hospodářství podepsány na okraj pondělního jednání ministrů životního prostředí EU v Lucemburku. Náklady na spolkový rozpočet by měly být ve výši „několika milionů“ eur.
„Německo nesplnilo své klimatické cíle mezi roky 2013 a 2020 v důležitých odvětvích, zejména v odvětví dopravy a stavebnictví,“ řekl evropský státní tajemník Sven Giegold (Zelení). „V důsledku toho nyní nakupujeme emisní povolenky od zemí EU, které překročily své klimatické cíle.“ Podle zákona EU o obchodování s emisemi vás zakoupený emisní certifikát opravňuje k vypouštění jedné tuny CO₂.
„Slabá klimatická politika“ předchozí spolkové vlády nyní přijde Německo draho, vysvětlil Giegold. Ve srovnání s budoucími pokutami kvůli nesplněným klimatickým cílům „to tentokrát projde levně“.
Ostatně peníze za emisní certifikáty jsou nyní „přímo investovány do dodatečných opatření na ochranu klimatu v Bulharsku, České republice a Maďarsku,“ dodal. Kupní smlouvy podle ministerstva stanoví, že je Maďarsko použije na nákup městských autobusů na elektrický pohon, Česká republika je použije na podporu energeticky úsporných renovací soukromých domů a Bulharsko zmodernizuje školy a další veřejné budovy.