Další dva smrtelné útoky nožem během jednoho týdne v Berlíně

Jde o druhý případ během tohoto týdne. Další žena zemřela při útoku nožem v Berlíně. Při třetím útoku se podařilo ještě zabránit tomu horšímu.

Berlínem otřásly dva hrozné případy usmrcení. Během několika dní byly při útoku nožem zabity dvě ženy. V obou případech byl pachatelem nejspíše muž. V pátek večer byla ve čtvrti Friedrichsfelde ubodána 28letá žena, jen pár dní po vraždě 36leté ženy jejím bývalým manželem v Berlíně-Zehlendorfu. V pátek ve čtvrti Reinickendorf došlo k dalšímu útoku nožem na ženu, ale podařilo se zabránit nejhoršímu.

Státní zastupitelství a policie oznámily, že v pátek pozdě večer na chodbě bytového domu byla objevena osmadvacetiletá žena se zraněním ohrožujícím její život. Pokusy o resuscitaci byly údajně neúspěšné a žena krátce poté zemřela v nemocnici. Jako první o události informoval deník „Bild“.

Krátce nato zadržela zásahovka 45letého podezřelého, který měl na 28letou ženu zaútočit nožem. Je v policejní vazbě. Pozadí zločinu bylo nejasné. Také se zpočátku nevědělo, v jakém vztahu útočník a oběť byli.

Mluvčí státního zastupitelství nebyl původně schopen poskytnout žádné informace o národnosti útočníka. Vše vyšetřuje oddělení vražd a berlínské státní zastupitelství. Podle „Bildu“ měla žena údajně dvě děti.

Již před tímto činem byla ve středu večer na ulici v berlínské čtvrti Zehlendorf zabita nožem žena, pravděpodobně jejím bývalým manželem. Šestatřicetiletá žena byla matkou čtyř dětí. Padesátiletý muž je ve vazbě. Podle úřadu generálního prokurátora byl vydán zatykač pro vraždu z nízkých pohnutek.

Policie podle prvotních zjištění předpokládá, že šlo o takzvaný femicid. Femicid znamená, že ženy jsou zabíjeny kvůli svému pohlaví, tedy jen proto, že jsou ženy. Nejčastější formou jsou vraždy žen partnery nebo bývalými partnery.

V pátek došlo k dalšímu útoku nožem. Muž zaútočil na ženu v bytě v Berlíně kuchyňským nožem a škrtil ji. Policie a státní zastupitelství v případu hovoří o pokusu o vraždu, ke kterému došlo v pátek večer v Reinickendorfu.

Dvě děti osmatřicetileté ženy ve věku osm a devět let vyběhly na ulici, aby přivolaly pomoc, řekl mluvčí berlínského státního zastupitelství Sebastian Büchner německé tiskové agentuře. Náhodou narazily na policisty. Strážníci zadrželi 32letého muže právě v okamžiku, kdy na ženu útočil.

Osmatřicetiletá žena byla zraněna a převezena do nemocnice, útočník skončil v policejní cele. Oba podle informací pocházejí z Ghany.

Žena si podle Büchnera vzala obviněného do bytu před týdnem. „Zatím není známo, zda měli nějaký předchozí vztah nebo se jednalo jen o nějakou známost.“ Zkoumá se, zda by muže místo vyšetřovací vazby bylo možné umístit na psychiatrickou kliniku.

Spolková ministryně pro rodinné záležitosti Lisa Pausová byla událostmi zděšena: „Naše země má obrovský problém s násilím na ženách. „Tohle musí skončit,“ řekla politička ze strany Zelených. Potřebujeme nejen bezpečnostní soubor opatření proti teroristickým útokům spáchaných nožem, ale také k prevenci a ochraně žen před násilím.“ Připravuji zákon o pomoci obětem násilí, který by měl dát všem postiženým právo na pomoc a ochranu, řekla Paus.

Berlínská senátorka pro spravedlnost Felor Badenberg znovu vyzvala k tomu, aby se ze spáchaných činů vyvodily důsledky. „Musíme konečně něco udělat s těmito brutálními vraždami žen spáchanými muži,“ vysvětlila politička CDU a hovořila o „čisté misogynii“. „Proto znovu apeluji na ministra spravedlnosti Buschmanna: zahrňte monitorovací kotníkový náramek do zákona o ochraně proti násilí,“ řekla Badenberg. Zároveň se na státní úrovni prověřuje, zda a jak by bylo možné přizpůsobit právní změny a preventivní opatření.

Loni vyvolaly v Berlíně pobouření vraždy žen z Afghánistánu jejich příbuznými. Dva afghánští bratři zabili svou sestru v červenci 2021, její tělo odvezli v kufru vlakem do jižního Německa a pohřbili ji tam v lese. K vraždě došlo proto, že sestra chtěla žít podle svých představ, a ne podle morálních představ její rodiny. Útočníci dostali doživotí.

Také v roce 2023 byl na doživotí odsouzen manžel matky šesti dětí z Afghánistánu. Svou ženu zavraždil z pomsty. Napadl ji na ulici loveckým nožem, jen pár týdnů po jejich rozchodu. „Na ženu pohlížel jako na svůj majetek,“ uvedl soudce v rozsudku. „Je extrémně sobecký, úskočný, manipulativní a zlomyslný.“