Německý automobilový průmysl přichází o desítky tisíc pracovních míst. Ukazují to nové údaje, které deník WELT exkluzivně získal. Situace je již nyní dramatická, zejména pro dodavatele. A další velká vlna škrtů už byla oznámena.
V německém automobilovém průmyslu loni zanikly desítky tisíc pracovních míst. Počet zaměstnanců klesl ze 780 000 v lednu 2024 na 744 000 na začátku letošního roku, což je pokles o 4,6 procenta. Ukazují to údaje německého Svazu automobilového průmyslu (VDA), které má exkluzivně k dispozici WELT AM SONNTAG.
Obzvláště drastické bylo snižování pracovních míst mezi dodavateli v tomto odvětví. Tam klesl počet zaměstnanců o deset procent. Výrobci naopak zaznamenali jen mírný pokles o dvě procenta.
Klesající trend počtu zaměstnanců v průmyslu je patrný již delší dobu. Celkově však nyní čísla dosáhla nových minim – počet zaměstnanců odpovídá úrovni roku 2012. Tak málo zaměstnanců jako dnes měli dodavatelé podle VDA naposledy v roce 1995. A trend nadále jasně směřuje dolů. Průmysloví giganti jako Volkswagen, Bosch a ZF Friedrichshafen oznámili masivní rušení pracovních míst pro nadcházející roky. Samotný VW plánuje v Německu zrušit každé čtvrté pracovní místo a prakticky snížit kapacitu svých závodů na polovinu. To má dopad na dodavatele, kteří jsou propleteni v dlouhém řetězci. Mnohým malým podnikům nakonec hrozí bankrot.
Hlavním důvodem propouštění je přechod k elektromobilitě a také digitalizace vozidel a procesů ve firmách. Oba trendy způsobují, že mnoho pracovních míst je nadbytečných. „Skutečnost, že v důsledku transformace dojde ke ztrátě pracovních míst v automobilovém průmyslu, není nic nového a bylo to vždy jasné,“ říká prezidentka VDA Hildegard Müller.
Ve skutečnosti toto odvětví také trpí hospodářským poklesem v Evropě. Přestože prodeje nových aut loni mírně vzrostly na 16,1 milionu kusů, výroba na kontinentu poklesla.
Zejména čínští výrobci dobývají stále větší podíly na trhu. Podle analýzy konzultantů EY klesly tržby německého automobilového průmyslu loni ve srovnání s rokem 2023 o pět procent na 536,1 miliardy eur. V roce 2023 však toto odvětví dosáhlo rekordního maxima. A tržby v roce 2024 budou výrazně vyšší než v předchozích letech.
Pro prezidenta sdružení Müllera údaje o zaměstnanosti naznačují naléhavou potřebu politické akce týkající se rámce hospodářské politiky v Německu a Evropě. Vyzývá novou spolkovou vládu, aby „otočila svůj trend hospodářské politiky“.
Kromě velkých investičních programů by to mělo zahrnovat zásadní reformy Německa jako průmyslové lokality. Za současných podmínek trpí zejména malé a střední průmyslové podniky. „Zatímco zbytek světa posiluje svou konkurenceschopnost konkrétními programy a reformami, čímž přitahuje firmy a investice, Německo a Evropa jsou v žebříčcích průmyslových lokalit stále více překonávány,“ kritizuje Müller.
Krátkodobě se situace na trhu práce pravděpodobně nezlepší. Naznačuje to barometr zaměstnanosti mnichovského institutu Ifo, který v březnu klesl na 92,7 bodu z únorových 93,0 bodu. Zejména průmysl podle Ifo neustále snižuje pracovní místa. Vývoj probíhá téměř dva roky. Ostatní hospodářská odvětví nemohou snížení kompenzovat. Podle výzkumníků Ifo bude nezaměstnanost nadále mírně stoupat.