Politici a média se snaží svést odpovědnost za katastrofální požáry v Los Angeles na globální oteplování. Ale tato obvinění ale podle novináře Axela Bojanowski z DIE WELT nelze ve skutečnosti prokázat.
Přírodní katastrofy nevyhnutelně svádějí všechny aktéry v byznyse s klimatickou změnou k tomu, aby se snažili z tohoto tématu vytřískat nějaký zisk. Rovněž nyní se snaží politici, aktivisté a média obvinit z požárů v regionu Los Angeles globální oteplování.
Studie sice ukazují, že dotyčný region bude muset počítat v důsledku klimatických změn s rostoucím suchem, ale jeden z autorů studie, klimatolog Patrick Brown, se domnívá, že na vznik lesních požárů mají vliv i jiné faktory, včetně špatného hospodaření v lesích a zvyšujícího se počtu lidí, kteří požáry způsobují.
Současné požáry nemají nic společného s globálním oteplováním: „Střední až velké sucho“ v postižené oblasti je podle meteorologické služby normální, stejně jako druhá složka nyní nastalé meteorologické katastrofy, a sice silné sestupné větrné proudy.
Takzvané větry „Santa Ana“ rozdmýchávají ohně a způsobují jejich rychlé šíření. S klimatickými změnami však tyto větry budou pravděpodobně slábnou, protože pevnina USA se zahřívá rychleji než oceány a tlakový rozdíl, který způsobuje silné větrné proudění, by se proto mohl zmenšovat.
Pokud nastanou silné sestupné větrní proudy, k požárům stačí již jen žhářství. „V oblasti jižní Kalifornie je 100 procent všech požárů během větrů v Santa Ana způsobeno lidským faktorem, ať už úmyslně nebo náhodně,“ píší vědci zabývající se lesními požáry v Science Advances.
Kalifornie je země lesních požárů, vegetace dokonce občas oheň potřebuje, aby se obnovovala. Přestože stát zažil v posledních letech obrovské požáry, jejich historický kontext jim ubírá na jedinečnosti: studie ukazují, že před více než sto lety často docházelo k podobným a daleko závažnějším požárům.
„Kalifornské lesy trpí tím, že se s nimi špatně hospodaří,“ napsala komise expertů v roce 2018. Vyzvala ke změnám vládní strategie. Donald Trump si také nedávno stěžoval na záměrně způsobený nedostatek vody pro hašení v Kalifornii.
Výzkumníci z University of Berkeley si také ve studii z roku 2018 stěžovali na nesprávnou politiku. „Nejsme vydáni na milost a nemilost změně klimatu,“ shrnuje spoluautor Van Butsic, „existují známé a úspěšné postupy, které lze implementovat.“