Vysoké administrativní náklady, stále více špičkových státních úředníků, „komisařů“ a gigantické stavební projekty: ve vládě se podle deníku DIE WELT hovoří o „samoobslužné mentalitě“. Tři roky krize vyhnaly dluh německého státního rozpočtu na rekordní úroveň. Spolkový ministr financí Christian Lindner (FDP) trvá na dodržování dluhové brzdy – a bez nových úvěrů pro financovaných tzv. „zvláštních fondů“ a bez zvyšování daní. Vládní koalice však stěží dodržuje potřebnou výdajovou kázeň.
Sdružení daňových poplatníků proto prošmejdilo rozpočty spolkových ministrů a v tzv. „Knize úspor pro spolkový rozpočet 2023“ předkládá 30 konkrétních návrhů na snížení nákladů ve velkém i malém měřítku. „Mnoho žádostí o spolkové výdaje musí být zrušeno, seškrtáno nebo odloženo,“ říká dosud nepublikovaná „Kniha úspor“, díky které má vláda připravit cestu ke konsolidaci rozpočtu.
Spolková vláda chce vypadat dobře, a to stojí hodně. V prvním roce vlády vystřelily výdaje na kadeřníky, fotografy a vizážisty o 80 procent oproti předchozímu roku na celkových 1,5 milionu eur. Náklady na vizážistku, která pracuje jen pro ministryní Annalenu Baerbock, dosahují 137 000 eur. Lobby daňových poplatníků také odsuzovala zvýšené využívání fotografů.
Stále více peněz požírá i správní aparát spolkové vlády. Od roku 2010 se náklady na věcné administrativní výdaje více než zdvojnásobily na 22 miliard eur, takže financování vyžaduje stále větší část daňových příjmů. Hlavním důvodem je personální struktura, která se rozrostla na 300 000 míst.
Jen spolková ministerstva mají nyní poprvé více než 30 000 pracovních míst. „Obzvláště zarážející je počet drahých míst nejvyšších státních úředníků,“ který se prudce zvýšil za současné vlády. V bezprostřední blízkosti ministrů vzniklo 168 nových míst s vysokými platy, což způsobilo dodatečné roční náklady ve výši 50 milionů eur. Podle Sdružení daňových poplatníků vyčnívalo zejména ministerstvo stavebnictví s 51 novými vrcholovými funkcemi a ministerstvo hospodářství s 30 takto vysoce placenými místy navíc.
Honosné personální tablo spolkových ministerstev doplňuje 46 pověřenců. Kancelář pověřence pro ochranu zvířat je příkladem nejnověji zřízené pozice. Někdy jsou státní tajemníci také pověřenci v personální unii, například pro námořní hospodářství a cestovní ruch a způsobují značné dodatečné náklady a výdaje. Například spolkový pověřenec pro kulturu a média dostává oficiální odměnu 162 000 EUR, zatímco jeho kolega, který je odpovědný za ochranu údajů a svobodu informací, dostává 192 000 EUR.
Sdružení daňových poplatníků kritizuje často pouze symbolický význam takových pozic. Někdy, jako u zvláštního pověřence pro mezinárodní klimatickou politiku na Spolkovém ministerstvu zahraničí, vzniká dojem lukrativního místa pro „uklizení“ kamarádů nebo kamarádek různých ministrů. Kniha úspor také kritizuje samoobslužnou mentalitu při financování stranických nadací. Místo toho, aby zde byla hospodárnější, jak vláda slibovala, schválil rozpočtový výbor Spolkového sněmu pro letošní rok pro nadace 690 miliony eur, což je čtyřikrát více peněz na daních než v roce 2022. Pohled do Rakouska ukazuje, že existuje i jiný způsob, kdy finanční částka pro takové nadace je již léta stanovena na 10,5 milionů eur.
Drahý a předimenzovaný spolkový sněm: Bundestag
Podle Sdružení daňových poplatníků zůstává Bundestag předimenzovaný, a tedy drahý. Ústavně kontroverzní reforma vlády počítá s omezením mandátů na 630 míst. Náklady by ale i tak činily více než jednu miliardu eur ročně.
Pro daňové poplatníky je drahé i plánované XXL rozšíření kancléřství. S plánovaným zdvojnásobením užitné plochy by pak Německo mělo podle „Knihy úspor“ jedno z největších vládních center na světě. Nakonec se dají očekávat stavební náklady přes jednu miliardu eur. Vláda ve svých plánech na zelenou transformaci ekonomiky počítá ale ještě s mnohem většími částkami. S dohodami o ochraně klimatu chce ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) po dobu 15 let vyplácet vysoké dotace ocelářským společnostem nebo velkým chemickým producentům, pokud přejdou na klimaticky neutrální výrobu. Daňový poplatník by měl nést dodatečné náklady ve srovnání s konvenčními výrobními metodami. Platby dotací pocházejí z „Klimatického a transformačního fondu“, stínového rozpočtu financovaného z dluhů, který je navržen jako „zvláštní fond“ v celkové výši 200 miliard eur. Přičemž Vědecký poradní sbor ministerstva hospodářství ve zprávě varoval, že dohody o ochraně klimatu by byly velmi drahé a že existuje vysoké riziko, že financí nebude dostatek.
Podle Habeckových nezávislých konzultantů by místo toho dávaly větší smysl silné pobídky pro další rozvoj technologií šetrných ke klimatu. Sdružení daňových poplatníků také varuje: „Široké financování s dlouhými a komplexními platebními povinnostmi pro daňové poplatníky by se mělo za každou cenu omezit.“ Zejména proto, že spolkové dotace si již nárokují stále větší podíl na daňovém koláči. Vláda letos plánuje 32 miliard eur na 20 největších spolkových finančních podpor – téměř třikrát tolik, než bylo poskytnuto v roce 2021. Německo nutně potřebuje „dotační brzdu“, uzavírá sdružení daňových poplatníků. Podle jeho analýzy důsledky tří let rekordního dluhu zúží finanční rozsah spolkové vlády na další desetiletí. Protože zákonná povinnost splatit nouzový dluh a obrovské půjčky ze „speciálních fondů“ se v době rostoucích úrokových sazeb prodražuje. Odpovídajícím způsobem bude v budoucnu k dispozici méně prostředků na budoucí investice, například do vzdělání nebo infrastruktury.
„Od této chvíle se každý ministr musí vnímat jako ministr úspor,“ požaduje předseda Sdružení daňových poplatníků Reiner Holznagel. Namísto neustálého hledání nových zdrojů financování – ať už jde o daně, odvody nebo dluhy – bude první věcí, kterou musíte udělat, otestovat výdaje.