Podle deníku DIE WELT německé velvyslanectví v Kábulu dlouhodobě neúspěšně upozorňovalo spolkové ministerstvo zahraničí na možné ohrožení svých zaměstnanců. Zástupce německého velvyslance Hendrik van Thiel ve své páteční zprávě o situaci napsal: „že naléhavé apely z velvyslanectví nebyly dlouho vyslyšeny, teprve až tento týden,“ informovalo v pondělí studio ARD. „Pokud nyní něco pokazí, dalo se tomu předejít,“ napsal dále diplomat ve své zprávě.
Navzdory rychlému postupu radikálního islámského Talibánu oznámil spolkový ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) teprve v pátek stažení velké části personálu německé ambasády z Kábulu. V neděli bylo velvyslanectví uzavřeno a veškerý personál byl přemístěn do vojenské části kábulského letiště.
Krizový management spolkové vlády je pod palbou kritiky. Zejména je pokazováno na to, že na situaci v Afghánistánu vláda reagovala příliš pozdě.
V pondělí ráno se Bundeswehr vydal prvním transportním letadlem do Afghánistánu k evakuaci německých občanů a afghánského místního personálu. Letoun A400M odstartoval do Kábulu z dolnosaské letecké základny ve Wunstorfu (oblast Hannoveru).
První zaměstnanci německé ambasády v Kábulu již ale byli evakuování. Podle informací německé tiskové agentury v pondělí večer přistálo 40 zaměstnanců německé ambasády, evakuovaných americkým letadlem v Dauhá v Kataru. Na palubě letadla byli i čtyři členové švýcarského zastoupení v Afghánistánu.
Další pozdvižení obočí vyvolala informace z 17. 8. 2021, kterou zveřejnil DIE WELT. První letoun Bundeswehru, který zahájil za obtížných podmínek svou evakuační misi v Afghánistánu na letišti v Kábulu totiž dokázal pojmout na svou palubu pouze 7 osob. Není přitom jasné, zdali se jednalo o diplomatické pracovníky nebo jiné osoby. Ministryně obrany totiž ve své zprávě na Twitteru hovoří pouze o „Schutzsuchenden“, tedy osobách hledajících ochranu.
První letoun Bundeswehru A400M po hodinách zpoždění a čekání ve vzduchu přistál v Kábulu v úterý večer. Letoun přepravil do Kábulu parašutisty, kteří mají zajistit záchrannou akci, vzal „Schutzsuchende“ na palubu a rychle znovu odstartoval s cílem přistání v Taškentu / Uzbekistánu.
Skutečnost. že při zpátečním letu bylo na palubě celkem jen sedm lidí z oficiálního seznamu osob Spolkového ministerstva zahraničí potvrdil DIE WELT mluvčí operačního velení. Kvůli nočnímu zákazu vycházení nemohlo být na letiště přivezeno více lidí. „Situace na zemi byla velmi chaotická,“ řekl mluvčí.