Zatímco zbytek Evropy se spoléhá na jadernou energii, Němci bojují proti nejbezpečnějšímu a klimaticky nejšetrnějšímu zdroji energie. V EU chce nyní nová ministryně hospodářství Katherina Reiche tento německý postoj opustit. Doma ale vláda vysílá jiné signály.
Pouze v Německu se lidé shromažďují, aby tleskali demolici moderních elektráren. Pouze v Německu zákon vyžaduje snížení spotřeby energie v zemi na polovinu – a to i přesto, že spotřeba energie a prosperita spolu souvisejí. Ačkoli si spolková vláda nyní uvědomila i stinnou stránku energetické politiky a zvažuje podporu jaderné energie, ministr životního prostředí SPD se proti tomu okamžitě postavil.
Přestože jaderná energie patří statisticky k nejbezpečnějším zdrojům energie, je poměrně šetrná ke zdrojům, krajině a také ke klimatu a přestože se již budují úložiště jaderného odpadu, Německo se drží své protijaderné lži. Ačkoli se stále více industrializovaných zemí (opět) obrací k jaderné energii; pouze země s vysokým podílem vodní energie (Rakousko, Španělsko, Itálie) váhají.
Německu ale chybí hory pro dostatečnou vodní energii; Je to jediná industrializovaná země, která se spoléhá na kolísavou elektřinu z větrné a solární energie – a za nepříznivého počasí na jaderné dodávky energie z Francie a Švédska.
Cestu pro tuto groteskní zvláštní cestu zpočátku vydláždila hluboce zakořeněná ezoterická kultura v této zemi, kterou chytře zneužívalo zelené environmentální hnutí k mocenské politice a kterou vždy benevolentně doprovázela spolehlivě oportunistická média – na rozdíl od zahraničí. Skutečnost, že klimatičtí aktivisté nyní protestují za jadernou energii, že Rada OSN pro klima vnímá jadernou energii jako součást řešení, že budoucí technologie, jako je umělá inteligence, závisí na masivním nárůstu dodávek elektřiny a že navzdory mediálnímu tvrzení o opaku je v této zemi nyní jasná většina pro jadernou energii – to vše nemohlo ale zabránit tomu, aby se v roce 2022 uprostřed energetické krize odstavily poslední jaderné elektrárny.
V zahraničí je německá „energetická transformace“ sledována s úžasem, ale také s očekáváním – průmyslová odvětví, která se kvůli vysokým nákladům na energie stěhují z Německa, jsou již dlouho vítána ve Francii, Polsku a Švédsku. Nicméně se objevují i stížnosti, protože kolísavá poptávka po elektřině v Německu občas tlačí sítě sousedních zemí na hranice jejich možností, a protože Německo také bojuje proti jaderné energii v Evropské unii.
Podle deníku DIE WELT to chce nyní spolková ministryně hospodářství Katherina Reiche (CDU) změnit. Podle ní Německo již nebude jaderné energii bránit a může ji klasifikovat jako „udržitelný zdroj energie“. Takovéto schválení klasifikace „udržitelnosti“ jaderné energie by poté usnadnilo investice do energetických technologií.
Spolkový ministr životního prostředí Carsten Schneider (SPD) ale hned dal jasně najevo, že se chce držet předchozí ideologie. Spolková vláda k této otázce nezaujala žádné stanovisko, pouze soukromé názory, uvedl. Evropský politik v oblasti životního prostředí Michael Bloss (Zelení) otevřeně prohlásil, že mu jde o zvýhodňování větrného a solárního průmyslu. Podle něj ministryně energetiky Reiche diskredituje zájmy průmyslového odvětví obnovitelných zdrojů energie!“
Zároveň však zástupci CDU/CSU, SPD, Zelených a FDP na „konferenci o opětovném zprovoznění jádra“ v Berlíně vyzvali ke znovuspuštění německých jaderných elektráren. Na konferenci byly představeny plány, jak by investoři z USA mohli převzít a spustit devět jaderných elektráren v Německu.
Ministryně hospodářství Reiche se také pozitivně vyjádřila k moderním jaderným elektrárnám, které by podle ní „mohly být dotovány“. Je však otázkou, zdali ministryně Reiche dokáže přesvědčit reakční síly v SPD o potřebě spolehlivého zdroje energie. Německo tak bude nejspíše pokračovat ve své jízdě v protisměru k ostatním.