Spotřeba elektřiny se zvyšuje, ale Německo elektrárny zajišťující spolehlivou dodávku elektrické energie postupně odstavuje. Studie ukazuje, že Německo již brzy nebude schopno pokrýt svou spotřebu elektřiny ve špičkách samo. Spolková síťová agentura (die Bundesnetzagentur) to ale nedávno prezentovala úplně jinak.
Podle propočtů poradenské firmy McKinsey Německo již brzy nebude ve špičkách schopno pokrýt spotřebu elektřiny z vlastních zdrojů. Existuje riziko výpadku dodávek 4 gigawattů již v roce 2025, které se do roku 2030 ještě muže zvýšit na 30 gigawattů. „Směřujeme tak k výraznému nedostatku: kapacita 30 gigawattů odpovídá přibližně 30 velkým tepelným elektrárnám,“ komentuje McKinsey svůj nový „Index energetické změny (Energiewende)“. Deník WELT AM SONNTAG se mohl předem seznámit s výpočty firmy.
Na základě analýzy autorů spojených energetickým expertem McKinsey Thomasem Vahlenkampem. „dojde v roce 2030 celkově téměř 100krát k výpadkům dodávek elektrické energie“. Přibližně polovina časových úseku s nedostatečným zásobováním elektrickou energií může trvat až pět hodin. „Nejdelší fáze může trvat až 21 hodin.“
„Německo bylo dlouhou dobu lídrem, pokud jde o zabezpečení dodávek elektřiny,“ shrnují autoři studie: „Mezitím si všichni spotřebitelé elektřiny uvědomili: „lídry mezi evropskými státy jsme byli včera.“ McKinsey od roku 2012 vytváří každých šest měsíců index energetického přechodu, ve kterém se pokrok spolkové vlády v oblasti energetické změny (Energiewende) měří pomocí 15 kritérií.
Výsledky společnosti McKinsey jsou v jasném rozporu se zprávou „Zabezpečení dodávek elektřiny“ vypracovanou Spolkovou agenturou pro sítě a schválenou spolkovou vládou na konci ledna. Agentura uvedla, že dodávky elektřiny budou zabezpečené, i když bude postupné vyřazování uhlí posunuto na rok 2030. Za zvláště pochybný považuje McKinsey předpoklad, že se spolkové vládě podaří do roku 2030 postavit nové plynové elektrárny o výkonu až 21 gigawattů.