Obyvatelé Berlína se postavili proti zelenému ekofanatismu

Redaktorka deníku DIE WELT, Luisa Hofmeier, komentovala nedávný neúspěch ekologických aktivistů s uspořádáním referenda o urychlení klimatických opatření a cílů v hlavním městě Německa. Její komentář nyní přinášíme v českém překladu:

V Berlíně selhal politický styl, který kombinuje ignoraci s přesvědčením o vlastní pravdě a živí se naprostou jistotou o svém výhradním postavení na tzv. správné straně dějin. Respekt k Berlíňanům, kteří se nenechali strhnout takovým klimatickým populismem. V neděli v Berlíně zavládl rozum. Předběžný konečný výsledek byl jasný mnohem dříve, než se očekávalo: obyvatelé hlavního města si nepřejí, aby zemská vláda byla ze zákona povinna do roku 2030 dosáhnout různých klimatických cílů. Referendum se nezdařilo. Je tedy nyní Berlín proti ochraně klimatu? Samozřejmě to není tak jednoduché. Ostatně naprostá většina lidí – mimochodem také mimo Berlín – si uvědomuje, že politici musí řešit změnu klimatu s většími ambicemi než v posledních několika desetiletích.

Je to ale jasný signál proti hrubé formě, s níž chtěli iniciátoři rozhodnutí dosáhnout dalších klimatických opatření. A to za jakoukoliv cenu. Vůbec jim nevadilo, že by mohly jít stranou i jiné důležité politické agendy.

Klimatické referendum – hlasování proti určitému politickému stylu

Varování odborníků a politiků – paradoxně i z kruhů ještě úřadující červeno-zeleno-červené vlády – že klimatické závazky oznámené v plebiscitu jsou prostě utopické a nelze je do roku 2030 dosáhnout, byla ignorována. Motto vypadalo téměř vzdorovitě: To chceme tedy vidět, co umíš a budeš dělat, když tě k tomu donutíme.

Hlasování v Berlíně je tedy také hlasováním proti určitému stylu, který se vyznačuje neznalostí kombinovanou s přesvědčením o vlastní pravdě. Živený naprostou jistotou být na správné straně dějin – a tím pádem se vůbec nemýlit. Aby dosáhli svého cíle, neštítili se iniciátoři propagovat hlasování pro ANO hlasy zavádějícím marketingem. „Stanovené cíle pro politiky!“ bylo možné týdny číst na obrovských billboardech v hlavním městě. Přičemž se jednalo pouze zejména o to, aby cíle již stanovené do roku 2045 by se přeměnily na závazky, a to již s lhůtou do roku 2030 a staly se tak právně vymahatelné. Důsledky pro město? Nemožné odhadnout. Skutečnost, že se Berlíňané nenechali zmanipulovat takovýmto klimatickým populismem, si zaslouží respekt.

To, že v Berlíně zavládl rozum – a ne lenost či lhostejnost – je vidět na detailech konkrétního výsledku. Rozhodnutí neuspělo nejen kvůli požadovanému kvóru 25 procent kladných hlasů. Proti projektu se navíc vyslovila téměř polovina hlasujících. To je pozoruhodné, protože by stačilo, kdyby odpůrci rozhodnutí zůstali prostě doma. A proto to není odmítnutí, které by šlo interpretovat jako nedostatek mobilizace voličů. Je to NE z přesvědčení voličů. Hlavní ponaučení hlavního města je toto: ochrana klimatu, která vědomě ignoruje všechny ostatní faktory, jako je sociální kompatibilita nebo ekonomická prosperita, nemá většinu ani ve městě, jako je Berlín. Zejména Zelení by udělali dobře, kdyby to zaregistrovali. Protože boj o správnou míru ochrany klimatu bude pokračovat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.