Neúspěch spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU): Dohodnuté přechodné řešení pro distribuci zachráněných uprchlíků z lodí ve Středomoří téměř nepokročilo. Na zasedání ministrů vnitra EU 8. 10. 2019 v Lucemburku se žádná země oficiálně nepřipojila k dohodě mezi čtyřmi státy před dvěma týdny.
Stále tedy neexistuje žádný pevný distribuční mechanismus. Před dvěma týdny se Seehofer a jeho kolegové z Francie, Malty a Itálie dohodli na dočasném řešení, kterým by si všechny země v budoucnu přerozdělily zachráněné migranty v rámci tzv. „mechanismu dočasné solidarity“. Seehofer dokonce slíbil, že Německo převezme 25 procent všech zachráněných migrantů.
Měli být přerozdělování také ekonomičtí migranti, kteří tvoří asi 80 procent všech zachráněných. To ale mnoha zemím nevyhovovalo, přičemž ještě koncem září 2018 ministr uvedl, že existuje řada zemí, které se „určitě zúčastní“.
Mnozí se ovšem obávají negativního účinku Seehoferova modelu, kdy vyhlídka na přerozdělení do Německa nebo Francie by mohla přilákat ještě více migrantů.
Pro části frakcí Unie však také není jednoduše přijatelná myšlenka, kdy Seehofer naznačil, že by se takový mechanismus mohl stát začátkem velkého evropského systému přerozdělování.
Faktem je, že na řešení migrační krize Evropa čeká roky.
Motivem Seehofea a jeho vstřícnost pro mechanismus přerozdělování může být jeho snaha zanechat silný politický odkaz krátce před koncem své kariéry. Na druhou stranu ale v jeho rodné CSU roste rozhořčení nad počínáním svého čestného předsedy.