Současné události v Afghánistánu se týkají i zaměstnanců humanitárních organizací, což je také případ organizace „Kinderhilfe Afghanistan“ (pomoc dětem v Afganistánu) se sídlem v Mintrachingu poblíž Řezna, která mimo jiné provozuje školy v Afghánistánu.
Prezident organizace, MUDr. Reinhard Erös, který již za doby sovětské invaze léčil zraněné mudžahedíny a získal tímto jejich důvěru, je v kontaktu se svými afghánskými zaměstnanci téměř každou hodinu. Ti se nacházejí v Jalalabadu, který byl nedávno obsazen Talibánem. Jím založená humanitární organizace, kterou vede společně se svou manželkou Anette, působí na východě země od roku 2002. Kinderhilfe provozuje 30 škol s přibližně 60 000 žáky a univerzitu s téměř 2 000 studenty. Organizace Kinderhilfe také zřídila fotovoltaické systémy a nemocniční oddělení.
Všichni zaměstnanci jsou v současné době v bezpečí
Pro mediální skupinu BR MUDr. Erös uvedl, že nálada mezi jeho zaměstnanci je v současné době klidná. „Zaměstnanci se mají dobře, všichni jsou v bezpečí a nikdo se nebojí,“ říká Erös. Dominantní představa o brutalitě v oblastech obsazených Talibánem, která nyní v Německu panuje, se jeho zaměstnanců – většina z nich jsou ženy – netýká. Jeho organizace působící přímo v „hotspotu Talibánu“ vždy projednávala všechny projekty s místními vůdci, duchovními a umírněným Talibánem. „To fungovalo báječně po celá ta léta,“ říká Erös. Žádný zaměstnanec nebyl nikdy zraněn ani unesen. „Nyní počkáme, co se stane v příštích několika dnech, a poté – to je mé pevné přesvědčení – budeme pokračovat v práci stejně tak, jako posledních 20 let.“
Dohody s Talibánem fungovaly
Reinhard Erös je také optimistou v tom, že některé obavy z převzetí moci Talibánem se nenaplní. Například obava, že dívkám nyní může být odepřena školní docházka v celé zemi. Mnoho dívek a žen se vyučuje ve školách a na Univerzitě zřízené jeho organizací. „U nás – v oblasti hotspotů Talibánu – to po konzultaci s Talibánem v posledních letech skvěle fungovalo,“ říká Erös. „Proč by teď měli najednou změnit názor? Řada Tálibánů je dnes modernějších a je si vědoma toho, že chyby, kterých se teroristický režim v 90. letech dopustil, se nesmí opakovat“, uvedl prezident Kinderhilfe. Podle něj k tomu přispěl i internet.
Země potřebuje lékařky
Talibán si například všiml, že bez vzdělání pro dívky nebudou mít budoucí lékařky. Vzhledem k tomu, že o ženy v Afghánistánu mají tradičně pečovat lékařky a ne lékaři, je potřeba dobře vyškolených žen, říká Erös. „Z našeho pohledu jsou to všechno ‚maličkosti‘, ale tam to hraje zásadní roli,“ říká lékař.