V Bavorsku se s tím nepářou. Podle trestního práva staví bavorská justice hesla Hamásu na stejnou úroveň jako je např. Hitlerův nacistický pozdrav.“

První dvě soudní rozhodnutí, která klasifikují slogan „from the river to the sea„ (od řeky k moři, pozn. redakce) jako charakteristický znak teroristů Hamásu, jsou nyní právně závazná. Soudnictví v Bavorsku vysvětluje, že „jasný postoj k této otázce“ již začíná mít i účinek. Trestní odpovědnost sloganu je ale kontroverzní.

Je to ten neznámější slogan, který používají protiizraelští aktivisté po celá desetiletí: „From the river to the sea, Palestine will be free“ (od řeky k moři bude Palestina svobodná, pozn. redakce). Stát Izrael, který kromě Západního břehu a Pásma Gazy pokrývá přes 78 procent území mezi Jordánskem a Středozemním mořem, by podle tohoto hesla neměl mít právo na existenci. První dvě soudní rozhodnutí trestající používání sloganu nyní nabyla právní moci.

Jde o dva trestní příkazy okresních soudů v Sonthofenu a Fürstenfeldbrucku. Oba jsou k dispozici WELT AM SONNTAG. Zabývají se příspěvky na platformě X z listopadu loňského roku. Několik týdnů po teroristickém útoku Hamásu na Izrael použil jeden uživatel sítě X tento slogan 3. listopadu. O deset dní později další napsal: „Ne, nikdy se nehlas ke genocidnímu státu, jako je Izrael. Od řeky k moři, žádné izraelské území!“

Státní zastupitelství v Kemptenu a Mnichově v tom vidí typické znaky, kterými se vyznačují a které používající neústavní a teroristické organizace, které jsou postižitelné podle § 86a trestního zákona, a žádají o vydání trestního příkazu okresními soudy. V prvním případě by měla být splatná pokuta 4200 eur, 70denních sazeb po 60 eurech. V druhém případě je to 5400 eur, což odpovídá 90denním sazbám po 60 eurech. Vzhledem k tomu, že nebyly podány žádné námitky, staly se tyto v polovině července a začátkem října právně závaznými. Jinak by se trestní příkaz stal obžalobou v hlavním líčení.

„Věděli, nebo alespoň akceptovali, že to prohlášení bylo sloganem Hamásu,“ uvedl okresní soud v Sonthofenu ve svém odsuzujícím příkazu a odůvodnil své rozhodnutí. V dopise z Fürstenfeldbrucku se uvádí: „Prohlášení symbolizuje ve zkratce cíl deklarovaný v chartě Hamásu, a sice, že chce plně začlenit Izrael do palestinského státu. Tento cíl logicky předpokládá zničení Státu Izrael.“

Pověřenec pro antisemitismus bavorské justice a současně vrchní státní zástupce Andreas Franck hodnotí tresty pozitivně: „Náš jasný postoj k této otázce má již dopad. Na veřejných prostranstvích v Bavorsku nejsou hlášeny téměř žádné případy propagující slogan Hamásu.

Trestnost sloganu je ale kontroverzní

2. listopadu 2023 spolkové ministerstvo vnitra zakázalo Hamás. Součástí příkazu je zákaz veřejného užívání jeho symbolů. Zmíněno je také heslo „Od řeky k moři“. Od roku 2017 je toto v chartě islamistické teroristické organizace, která uvádí: „Hamás odmítá jakoukoli alternativu k úplnému a neomezenému osvobození Palestiny od řeky k moři.“

Už v 60. letech jej však používala Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), takže je výrazně starší než Hamás, který byl založen v roce 1987. Naproti tomu již v roce 1977 volební manifest strany Likud dnešního premiéra Benjamina Netanjahua uváděl: „Mezi mořem a Jordánskem bude pouze izraelská suverenita.“

Trestní odpovědnost sloganu je kontroverzní. Někteří aktivisté poukazují na jeho nejednoznačnost a zdůrazňují, že nevolají po zániku Izraele nebo židovského života, ale spíše po „osvobození Palestiny od izraelské okupace“, neboli sekulárním a demokratickém státě, ve kterém by Židé a Palestinci mohli žít za rovných podmínek. Jiné soudy již proto výrok vyložily jako podléhající svobodě projevu.

V březnu letošního roku hesenský správní soud zrušil podmínky města Frankfurt pro organizaci demonstrací, kterými chtělo heslo preventivně zakázat. Soud následně oznámil, že trestní odpovědnost je „extrémně pochybná“. Hlavní zásada neříká nic o tom, jak má být dosaženo cíle „svobodné Palestiny včetně území Izraele“ – například prostřednictvím ozbrojeného boje nebo mezinárodních smluv. Neexistují „žádné zjevné náznaky“, že použití musí být chápáno jako výzva k násilí a teroru. Bavorský správní soud v červnu rozhodl, že město Mnichov nemůže zakázat slogan na demonstracích plošně, pokud neexistuje „rozpoznatelné spojení s Hamásem“.

Spolkový správní soud se tím zatím nezabýval. Ani v trestním právu zatím nepadlo rozhodnutí nejvyššího soudu. Letos v listopadu krajský soud heslo poprvé klasifikoval jako symbol teroristických organizací. Velký berlínský trestní senát vycházel z judikatury Spolkového soudního dvora (BGH), která poukazuje na to, že symboly a hesla nemusí být používána výhradně teroristickou organizací, aby mohla být považována za takovou. Stačí již skutečnost, že si ho Hamás „jeho vlastním neustálým používáním“ fakticky přivlastnil . Vzhledem k tomu, že proti rozsudku bylo podáno odvolání, musí se jím BGH nyní zabývat.

Spolkový ústavní soud ve své ustálené judikatuře popisuje svobodu projevu jako „absolutně konstitutivní pro svobodně-demokratický řád“. Podle rozhodnutí z roku 1995 je porušením základního práva na svobodu projevu, pokud soud v případě nejednoznačných výroků „použije význam, který vede k odsouzení, aniž by předtím s průkaznými důvody vyloučil jiné možné výklady“. Ústavní právnička Anna-Katharina Mangold, která vyučuje na univerzitě ve Flensburgu, říká: „Možná interpretace hesla jako pouhého vyžadování demokracie a rovnosti musí být brána jako právní základ, pokud ovšem není v konkrétním případě tento požadavek zcela nedůveryhodný.“ Je „extrémně politováníhodné“, že bavorské okresní soudy nevzaly v úvahu judikaturu z Karlsruhe.

Pověřenec pro antisemitismus pro antisemitismus Franck má ale jiný názor. Prostor pro výklad hesla „Od řeky k moři“ ve světle svobody projevu se výrazně zužuje: „S heslem Hamásu trestní právo nezachází jinak než například s Hitlerovým pozdravem. Vyžaduje to již velmi zvláštní okolnosti, abyste zůstali nepotrestáni pro jedno nebo druhé.“

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.