V dnešní době zvlášť důležité PCR testy budou v Německu brzy na příděl a některé laboratorní kapacity jsou již nyní zahlceny poptávkou. Jiné země naopak tento problém vůbec nemají. Co je ve Spolkové republice špatně?
Podle plánů spolkových a zemských vlád budou moci pouze zvlášť zranitelné skupiny a zaměstnanci, kteří se o ně starají, podstoupit test PCR k určení koronavirové infekce. Hlavním důvodem změny kurzu je nedostatečná kapacita laboratoří pro vyhodnocování těchto testů, což znamená, že v Německu lze provést a vyhodnotit mnohem méně PCR testů na hlavu než např. například ve Francii nebo Velké Británii, Rakousku nebo Dánsku.
Podle Asociace akreditovaných lékařských laboratoří v Německu je v současnosti využíváno přibližně 90 procent kapacity testovacích laboratoří. „V některých regionech jsme již na limitu a za ním. Nelze provést mnohem více než přibližně 2,5 milionu testů PCR vyhodnocených za týden. Chybí k tomu personál,“ říká předseda profesního sdružení německých laboratorních lékařů Andreas Bobrowski, pro DIE WELT. „Tento nedostatek zaměstnanců nelze v dohledné době zmírnit. Chybí mladí lidé a školy, které školí zdravotně-technické asistenty.“
„Už léta upozorňujeme na mimořádný nedostatek specialistů v této oblasti,“ říká Christiane Maschek, prezidentka sdružení DVTA, které zastupuje zájmy lékařsko-technických zaměstnanců. „Ta práce není za současných podmínek v Německu atraktivní.“ V příštích deseti letech by do důchodu mohlo odejít i 22 procent současných zaměstnanců. Téměř každá čtvrtá klinika má podle průzkumu sdružení problémy sehnat kvalifikovaný laboratorní personál. V mnoha evropských zemích se pro příslušnou laboratorní práci vyžaduje místo vyučení specializovaný titul s odpovídajícím ohodnocením.
Kromě nedostatku personálu Německo zatím také prosazuje jinou testovací strategii než mnohé sousední země. „Za Jense Spahna (CDU) spoléhalo Spolkové ministerstvo zdravotnictví příliš jednostranně na strategii rychlého testování. Německo se dále soustředilo téměř výhradně na individuální vyhodnocení testů a ne na hromadná PCR řešení plošně, a proto zaostáváme za ostatními zeměmi, pokud jde o testy PCR,“ kritizoval Janosch Dahmen, mluvčí pro zdravotní politiku Zelených v Bundestagu. „Musíme to změnit pravidelným a širokým používáním těchto testů v Německu podle metody pool PCR.“
Pool postup znamená, že např. jako ve Vídni se nejprve společně vyhodnotí deset PCR testů. Pouze pokud je výsledek pozitivní, je všech deset vzorků testováno jednotlivě. To šetří čas a peníze a snižuje kapacitu. Jen město Vídeň s téměř dvěma miliony obyvatel má za týden dva až 2,3 milionu testů PCR, téměř tolik jako celé Německo.
Díky těmto a dalším opatřením má mnoho sousedních zemí výrazně vyšší kapacity pro testy PCR než Německo. Francouzské zdravotnické úřady oznámily téměř čtyři miliony testů PCR provedených v prvním úplném lednovém týdnu a téměř 3,4 milionu v týdnu poté. Britská vláda poskytla kapacitu pro testy PCR ve Spojeném království minulou neděli na přibližně jeden milion – jen pro tento den.
Spolkové a zemské vlády nyní chtějí zaplnit mezery v Německu rychlými testy antigenů. Nechybí testovací sady, ať už jde o jakoukoliv variantu. Předseda sdružení Bobrowski však varuje před spoléháním se pouze na rychlé testy, aby bylo možné ukončit karanténu: „Rychlé testy antigenu nenabízejí dostatečné zabezpečení pro bezplatné testování. V naší každodenní laboratorní práci vidíme příliš mnoho nesprávných výsledků rychlých testů, a proto doporučujeme konzistentní bezplatné testování pomocí metody PCR.“
Unie nyní požaduje, aby se koalice i nadále ve velké míře opírala o testy PCR. „Za současné situace je chybné rozhodnutí již neposkytovat PCR testy pro všechny dotčené zdarma. Každý spotřebitel, který má podezření, že je nakažen koronou, potřebuje jistotu,“ kritizoval Volker Ullrich, mluvčí spotřebitelské politiky za parlamentní skupinu CDU/CSU. „Očekávám, že nová vláda co nejdříve představí koncept, jak krátkodobě navýšit testovací kapacity a jak střednědobě upgradovat profese MTA a jejich školení. Lékaři jsou naším klíčem k dobré péči.“