IPCC – Výbor OSN pro změnu klimatu překračuje své pravomoci

Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) varuje před klimatickými změnami, opírajíc se o renomované vědecké instituce. V rámci komunikování problému ale podle šéfredaktora pro resort vědy deníku DIE WELT,  Axela Bojanowskeho  , překračuje své kompetence. Znalosti o klimatu se staly strategickým nástrojem pro politiky a byznysmeny.

IPCC shrnul poznatky o změně klimatu a jejích možných důsledcích. Každý, kdo v těchto dnech slyší mluvit jeho zástupce, by však mohl věřit, že IPCC je nejvyšší politickou autoritou: „Zpráva zdůrazňuje naléhavost ambicióznějších opatření a ukazuje, že pokud budeme jednat nyní, můžeme si ještě stále zajistit udržitelnou budoucnost“ řekl například IPCC – předseda Hoesung Lee. „Musíme urychlit ochranu klimatu,“ požaduje Petteri Taalas, šéf světové meteorologické organizace WMO, zastřešující organizaci IPCC, při příležitosti zveřejnění nové zprávy IPCC o klimatu. Jaké politické důsledky by lidstvo chtělo vyvodit ze zprávy o klimatu, by mělo být ale ve skutečnosti teprve otázkou politické debaty a rozvahy. Nicméně, povzbuzena zvláštním postavením, kterému se klimatická otázka těší v médiích západního světa, se Rada OSN pro změnu klimatu nyní zjevně považuje za politickou hybnou sílu.

Zapomíná se přitom na to, že klimatičtí výzkumníci, kteří na tématu klimatické změny pracují, odvedli vynikající a důležitou práci. Klimatická zpráva OSN může sloužit jako model pro jiné oblasti vědy, jak lze do značné míry spolehlivě shrnout odborné znalosti. Klimatická rada věrohodně vysvětlila, že člověkem vytvořené skleníkové plyny spustily riskantní oteplování.

Rada OSN však neposkytuje pouze informace pro realistické politické rozhodování, ale slouží také jako strategický nástroj pro politické aktéry. S každou zprávou IPCC její hlavní zaměření na změnu klimatu jako hlavní možnost pro řešení světových problémů zvýšilo vliv rychle se rozšiřující gigantické lobby, která využívá problém klimatu pro své vlastní účely.

Diskuse o klimatu se od té doby ve velké míře oprostila od vlivu vědy, osamostatnila se a je vedená superbohatými sponzory, řadou lobbistických skupin, politickými aktivisty, médii, je ovlivněna stovkami miliard státních dotací, bankami a pojišťovnami, které cítí zisk z plánované změny zdrojů pro dodávky energie. Nejpozději energetická krize ovšem ukázala, že požadovaná „urgentní“ změna globálních dodávek energie se dostává do rozporu s jinými cíli lidstva, jako je boj s hladem a chudobou a dostupností levné energie.

Evropská unie kvůli „naléhavosti ochrany klimatu“ torpéduje rozvoj fosilní energie v Africe, ale zároveň ji sama nejvíce nakupuje. Bill Gates si stěžoval, že africké země se cítí nuceny obětovat programy lékařské péče ve prospěch ochrany klimatu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.