Jak v očích Němců malá Česká republika realizuje velký plán na nákup munice. Včetně nejoblíbenějších komentářů pod článkem od německých čtenářů

V současné době potřebuje Ukrajina urgentně nové dodávky munice. Iniciativa z České republiky nyní nabírá na obrátkách a mohla by být nápomocna k obratu v průběhu ruské agresivní války. Původ munice má být však záměrně zcela utajen.

Rusko tlačí Ukrajinu na kraj propasti, ale pomoc z Evropy a USA nepřichází v dostatečném množství.  Kyjev nutně potřebuje dělostřeleckou munici, neboť o vítězství a porážce v této válce rozhoduje množství dělostřelecké munice v rezervních skladech. Ve Washingtonu však nové zásoby uvízly v Kongresu a EU je příliš liknavá a rozdělená na to, aby dodržela své sliby ohledně dodávek nové munice.

Iniciativa země s deseti miliony obyvatel je podle deníku DIE WELT tak největší nadějí Západu: Česká republika by mohla obstarat až 1,5 milionu dělostřeleckých granátů, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Bloomberg. „Můžeme získat mnohem více, než jsme původně předpokládali.“

V rámci plánu, který byl zveřejněn v únoru, hovořil český prezident Petr Pavel nejdříve o 800 000 nábojích, které měla Česká republika celosvětově najít. Evropské státy by potom měly pomoci s financováním nákupu munice, která bude následně dodávána na Ukrajinu.

Iniciativu zatím podle informací podpořilo minimálně 18 zemí, kromě Kanady jde výhradně o evropské země a zapojeno je i Německo. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius (SPD) nedávno uvedl, že Německo zafinancuje 180 000 dělostřeleckých granátů. Spolková vláda zatím vyčíslila náklady na německou tranši na třícifernou milionovou částku, přesnou částku ale neuvedla.

Lotyšské vládní kruhy ve středu uvedly, že pobaltská země zafinancuje 2000 granátů v hodnotě sedmi milionů eur. Tomu by odpovídala cena 3 500 eur za dělostřelecký granát. Podle dosavadních českých vyjádření by ale jeden granát měl stát v průměru jen 1800 eur. Při ceně 1800 eur by celková hodnota iniciativy činila 2,7 miliardy eur. Při ceně za granát ve výši 3500 eur by to bylo 5,3 miliardy eur.

“Ze všech kontinentů”

Nejpečlivěji střeženým tajemstvím je původ střel. Státy zapojené do iniciativy říkají, že dodavatelské země nechtějí vystupovat veřejně jako podporovatelé Ukrajiny. Jsou však připraveny prodávat granáty, pokud se to nedostane na veřejnost. Lotyšské vládní kruhy pouze uvedly, že za dodavatelské země by bylo možné považovat Turecko a Indii.

Italský vojenský blogger Thomas C. Theiner, který je dobře informován o válce na Ukrajině, potvrdil deníku DIE WELT, že podle jeho informací bude mezi dodavatelskými zeměmi Indie. Theiner také označil Egypt, Thajsko, Vietnam a Argentinu za možné dodavatelské země. Ze zdrojů v Česku se doslechl, že to má být „munice ze všech kontinentů“. Experti si pohrávají s myšlenkou, že by mohlo jít i o země, které mají velké zásoby staré sovětské munice, včetně Albánie a Bosny a Hercegoviny a také Ázerbájdžánu a Egypta.

Téměř ve všech případech jde o státy, které se ve válce na Ukrajině zařazují mezi Západ a rusko-čínský blok a chtějí rozšířit svou geostrategickou mocenskou pozici prostřednictvím tzv. kyvadlové politiky mezi dvěma póly. Dalším argumentem ve prospěch Turecka jako dodavatelské země hraje to, že v poslední době zvýšilo produkci dělostřelecké munice standardu NATO 155 milimetrů, která bude pravděpodobně tvořit převážnou část iniciativy České republiky.

Jižní Afrika má zase největší zbrojní průmysl v Africe a společný podnik tam má i německý výrobce Rheinmetall. Dodávky z Jižní Afriky se však zdají být méně pravděpodobné. V loňském roce vláda ovládaná prokremelskou stranou ANC již zablokovala vývoz do Polska.

Je pravděpodobnější, že je zapojena Indie, která se soustavně staví mezi obě strany ukrajinské války. Nebo Jižní Korea, která je již pevnou součástí západního proukrajinského bloku. Soul již loni spolupracoval s USA dodávce 300 000 granátů na Ukrajinu.

Jižní Korea chce podporu využít také k boji proti severokorejským dodávkám do Ruska. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell na začátku února naznačil, že dodavatelem naléhavě potřebných granátů by mohla být Jižní Korea.

Borrell a Evropská unie (EU) ale nehrají v české iniciativě žádnou roli. Praha tak spíše zahájila projekt nápravy selhání zemí EU při obstarávání munice. Evropská unie na začátku roku 2023 slíbila poslat na Ukrajinu milion dělostřeleckých granátů do konce března 2024. Symbolický krok měl také ukázat, že Evropa je schopná a je nutno s ní počítat v bezpečnostních otázkách.

Nyní ale nastává konec lhůty, kterou si EU sama stanovila a členské státy poskytly Ukrajině jen polovinu slíbených granátů. „Bylo by lepší, kdyby to byly evropské peníze a kdyby to byla evropská iniciativa,“ zní z lotyšských vládních kruhů. „Ale když to nedokáže EU, tak je dobře, že to dělají Češi.“

Zpočátku Francie trvala v rámci iniciativy EU na tom, že střelivo musí být nakupováno pouze v Evropě. Chvíli pak trvalo, než byly uzavřeny rámcové smlouvy s obrannými společnostmi. Když byly k dispozici, několik států EU se od projektu distancovalo. Za váháním byly i osobní zájmy. Protože zakázky na munici byly směřovány všechny na Ukrajinu, pro některé šéfy vlád, kteří však také chtěli doplnit domácí zásoby munice nezbylo nic.

Česká republika, otrávená touto podívanou, vyslala tři vysoké vládní úředníky do celého světa, aby našli novou munici ze zemí mimo Evropskou unii. Měla to být naprosto tajná operace. Pak se ale mnichovské bezpečnostní konference zúčastnil český prezident Petr Pavel.

Nálada tam byla tak depresivní a víra v úspěšný ukrajinský odpor tak nízká, že se česká hlava státu spontánně rozhodla iniciativu své země zveřejnit, aby vyslala signál, že zvrat ve válce bude stále možný.

Globální sítě

Jako dlouholetý předseda Vojenského výboru NATO, který sdružuje všechny velitele ozbrojených sil, má Pavel výborné kontakty. Česká republika má navíc ve svých skladech pravděpodobně stále sovětské zásoby. Podle výzkumu českého časopisu Respekt tomu napomohl i tuzemský zbrojní průmysl, který je rovněž globálně propojen.

Výrobce zbraní CSG (Czechoslovak Group) razantně zvýšil výrobu. Podle vlastních informací společnost tvoří zhruba čtvrtinu evropské kapacity na výrobu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů.

Aktuálně má Rusko výhodu v munici asi pěti ku jedné, ale 1,5 milionu dalších granátů pro Ukrajinu by mohlo změnit dynamiku na bojišti. Britský geostrategický think-tank RUSI odhaduje, že Rusko letos obdrží kolem čtyř milionů nových granátů, přičemž přibližně polovina bude pocházet ze Severní Koreje.

„Naše iniciativa už Ukrajině pomáhá,“ řekl český ministr zahraničí Lipavský v rozhovoru pro Bloomberg. „Protože vědí, že se navýší zásoby munice, změnilo to jejich pohled na využití současných zásob.“ Podle českých informací by první granáty měly dorazit na Ukrajinu v červnu.

Zde však opět hodně záleží na detailech. „Existují věci, které by mohly vše změnit,“ říkají lotyšské vládní kruhy. V některých zemích je při vývozu zbraní velmi rozsáhlá byrokracie. „Ta může nějakou dobu vše zdržet, což znamená, že některé granáty dorazí během měsíců, nikoli týdnů.“

Ale nejdůležitější otázka zní: Jsou evropské země připraveny zaplatit za nákup granátů? Munice pro obrat ve válečném poli by tu byla. Nyní záleží na dodržení všech příslibu spojenců na podporu Ukrajiny, že udělají vše, co je v jejich silách, aby v případě nouze Ukrajinu zachránili.

Albrecht S.

vor 12 Stunden

„Ukrajina nepotřebuje dělostřeleckou munici.“ Ukrajina potřebuje nic více než mír!

ANTWORTENLINKMELDEN 148


ANTWORTEN AUSBLENDEN 

JD

jan D.

vor 12 Stunden

Pošlete tento komentář do Moskvy. Putin může přinést okamžitý mír stažením svých jednotek z Ukrajiny.

ANTWORTENLINKMELDEN 111

17 WEITERE ANTWORTEN EINBLENDEN 


I

IchWar’sNicht

vor 12 Stunden

>>> Ve skutečnosti by to mohlo přinést obrat v ruské útočné válce. <<< Aaaah, další obrat. Už ty obraty ani nepočítám.

ANTWORTENLINKMELDEN 113


ANTWORTEN AUSBLENDEN 

NG

Norbert G.

vor 12 Stunden

Ich war’s Nicht: Bojíte se, že malá Ukrajina skutečně způsobí zkázu Rusům?

ANTWORTENLINKMELDEN 38

12 WEITERE ANTWORTEN EINBLENDEN 


JD

jan D.

vor 12 Stunden

Nestane se dobrého, pokud to neuděláš. Mám velký respekt k úspěchu České republiky.

ANTWORTENLINKMELDEN 93


ANTWORTEN AUSBLENDEN 

M6

Michael 69

vor 12 Stunden

Dělám také mnoho dobra, mohlo by toho být ještě víc, kdyby za to zaplatili ostatní.

ANTWORTENLINKMELDEN 34

3 WEITERE ANTWORTEN EINBLENDEN 


G

GebenUndNehmen

vor 12 Stunden

Český prezident se nevytáčí – nemá jak Scholz (výpadky paměti) – ale vezme vše do svých rukou a realizuje to. Ne váhavý ani nerozhodný. Nepřichází s neustále novými vytáčkami, ale jedná upřímně. Je velmi sympatický. Na rozdíl od našeho zástupce.

ANTWORTENLINKMELDEN 79


ANTWORTEN AUSBLENDEN 

Y

Yggdrasil

vor 12 Stunden

Netrvá na korytě, ne jako politická kasta našich vykastrovaných producentů řečových bublin jako Scholz a kolegové. Je to bývalý generál. Má strukturu a metodiku a umí plánovat a realizovat strategicky a efektivně.

ANTWORTENLINKMELDEN 33

4 WEITERE ANTWORTEN EINBLENDEN 


TG

Till G.

vor 12 Stunden

Česká republika povodila za nos celý zbytek pokrytců. Někdy se to prostě musí udělat. A kdo ví, možná existuje dalších pár tisíc granátů z ruských zásob, profesionálně odkloněných zkorumpovanými řediteli vojenských skladů

ANTWORTENLINKMELDEN 61


ANTWORT AUSBLENDEN 

HS

Harry S.

vor 8 Stunden

Pravdou je, že pokud by Západ opravdu chtěl, Rusko by bylo už dávno poraženo. Jen v USA leží ve skladech tisíce Bradley a Abramů, které by mohli kdykoli předat. Jen za poslední 2 roky byly stovky F-16 nahrazeny F-35. Všechny mohly být poslány na Ukrajinu. A pokud by Západ opravdu chtěl, dokázal by vyrobit 10x více munice než Rusko.

ANTWORTENLINKMELDEN 11


S

Schlossermeister

vor 11 Stunden

„Jak malá Česká republika realizuje velký muniční plán“ Česká republika jako bývalá země východního bloku ví, co znamená žít pod nadvládou Rusů. Někdy si myslím, že přesně to dnes chtějí mnozí naši politici, zejména členové SPD.

ANTWORTENLINKMELDEN 53


ANTWORT AUSBLENDEN 

O

Orakel

vor 10 Stunden

@Schlossermeister: Mír je zjevně mnohými vnímán jako něco od Boha. Bohužel to funguje jen tehdy, když se toho budou všichni držet. Naši „milovníci míru“ by měli mluvit s dětmi unesenými do Ruska na převýchovu nebo s ukrajinskými ženami znásilněnými za ruské okupace. Volat po míru z pohodlí svého křesla a mlčky tolerovat ničení ukrajinských oblastí je velmi snadné, pokud v těchto oblastech sami nebydlíte!

ANTWORTENLINKMELDEN 11


SS

Steffen S.

vor 12 Stunden

Je ostudou naší země, že Česká republika jedná a organizuje, zatímco náš Scholz pouze blokuje, mluví a zdržuje

ANTWORTENLINKMELDEN 46


ANTWORTEN AUSBLENDEN 

SB

Sabine S aus BB

vor 11 Stunden

Politici, kteří jednají proti zájmům Německa, jsou ostudou naší země.

ANTWORTENLINKMELDEN 17

1 WEITERE ANTWORT EINBLENDEN 


S

Sitges

vor 10 Stunden

Češi jsou k takovým operacím předurčeni ze tří důvodů: Za prvé, vědí, co znamená vláda a útlak ze strany Ruska, a velmi dobře rozumí Ukrajincům. Za druhé, jsou úžasně nadaní v improvizaci, dobře vycvičení desetiletími nedostatku v Sovětském svazu. A za třetí, v České republice neexistuje žádné „nemůže“. Vždy něco funguje. Bravo, Česká republika.

ANTWORTENLINKMELDEN 43


ANTWORTEN AUSBLENDEN 

D

Demokratin

vor 10 Stunden

A jaká je provize?

ANTWORTENLINKMELDEN 5

5 WEITERE ANTWORTEN EINBLENDEN 


FM

Fox M.

vor 12 Stunden

Es geht nur um das Geschäft. An Kriegen haben sich schon immer Menschen und Länder eine goldene Nase verdien. Und es gab auch schon mal Staaten die beide Seiten beliefert haben, wer war das wohl noch? . Ja länger er dauert je besser für sie.

ANTWORTENLINKMELDEN 42


ANTWORT AUSBLENDEN 

WB

Willi B.

vor 12 Stunden

Vidíte paralelu s ochranou klimatu? Slavné „klimatické financování“ (kde samotné slovo obsahuje více pravdy, než akce snese) má přesně ten cíl, který zde právem demonstrujete. A klimatu to nepomáhá, jen škodí a ochuzuje zemi. Mimochodem, klidně stokrát, ale nikomu se nechce počítat, protože pak by zelené vyprávění skončilo stejně rychle jako ruská válka, kdyby bylo dost munice.

ANTWORTENLINKMELDEN 18


C

Cicero

vor 11 Stunden

Děkuji České republice

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.