Je to podobné jako v Česku. Němečtí poslanci dostanou automaticky přidáno 635 eur (ca 16.000,- Kč) měsíčně a není jim to divné. Daňovým poplatníkům ale ano

Poslanci německého Bundestagu očekávají v červenci zvýšení stravného o šest procent. Diety jsou automaticky spojeny s obecným vývojem mezd. Sdružení daňových poplatníků rekordní nárůst ostře kritizovalo.

734 členů německého Bundestagu dostane v červenci rekordní šestiprocentní zvýšení stravného. To znamená, že brzy budou pobírat 11 227,20 (ca 280 675) eur měsíčně. To je o 635,50 eur více než dříve. Šestiprocentní zvýšení se týká i důchodů.

Vyplývá to z oficiálního oznámení předsedkyně Bundestagu Bärbel Basové (SPD). Poprvé o tom informoval deník „Bild“.

Bas odkazuje na vývoj nominálních mezd v loňském roce. Vzhledem k tomu, že se zvýšily o šest procent, přenese se to nyní i na poslance. Zákon říká, že diety se přizpůsobují vývoji indexu nominální mzdy, který eviduje a zveřejňuje Spolkový statistický úřad.

Spolkový sněm už o navýšení nemusí hlasovat. Poslanci si již na začátku volebního období odhlasovali automatické převedení zvýšení mezd i na jejich měsíční poslaneckou apanáž. Úprava probíhá každoročně 1. července. V loňském roce diety vzrostly o 2,6 procenta.

Spolkový sněm se však také může rozhodnout, že se navýšení vzdá. Udělal to například v roce 2020 během koronavirové pandemie.

Sdružení daňových poplatníků se k očekávanému navýšení vyjádřilo již v únoru. Předseda BdSt Reiner Holznagel vyzval ke zrušení automatické úpravy platů poslanců. Mluvil o „plné automatizaci“, která „demokraticky viděno není hodná“ Bundestagu. Od roku 1995 nedošlo k tak vysokému nárůstu.

Kritika navýšení diet přišla i zleva. Nárůst je nejvyšší za téměř 30 let, uvedla předsedkyně levicové strany Janine Wisslerová – a to v době, kdy se diskutuje o škrtech v občanských dávkách a dalších sociálních škrtech.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.