Německo dlouho zdržovalo dodávku těžkých zbraní. Ukrajinskému ministru zahraničí už vytekly nervy. Teď se to možná změní.

Německo nechce povolit vývoz zbraní požadovaný Kyjevem. Místo toho je avizována dodávka tanků Gepard, do kterých ale chybí munice. O tři týdny později ale stále nebyl ani jeden Gepard dodán. Během jednání o této problematice s německou ministryní obrany paní Lambrecht už neudržel ukrajinský ministr nervy na uzdě.

Zdá se, že Friedrich Merz (CDU) se dostal opět tam, kde, již byl před třemi týdny. Otevřeně dává najevo svůj hněv na kancléře a jeho postoj k dodávkám zbraní Ukrajině. Olaf Scholz (SPD) nejedná, jak bylo společně rozhodnuto v Bundestagu, řekl Merz v úterý večer v programu „RTL-Direkt“. „Ve spolkové vládě zjevně existují zdržovací strategie, minimálně alespoň jedna zdržovací taktika.“

Přesně z toho už Merz na konci dubna kancléře obvinil – a pohrozil, že v parlamentu sám navrhne dodávku těžkých zbraní. Scholz se musel obávat, že se k návrhu CDU připojí velká část jeho koalice. V „sebeosvobozujícím“ aktu oznámil proto kancléř dodání systému Gepard. Unie poté svou žádost stáhla – místo toho vládní frakce a CDU společně vyzvaly spolkovou vládu, aby urychleně dodala těžké zbraně Ukrajině.

Od té doby se ale téměř nic nestalo. Merz obvinil 17. května kancléře, že záměrně pokračuje v mlžení, aby zdržel dodávky. „Tady se nehraje s otevřenými kartami,“ řekl Merz. Vztek na kancléře je opět jasně slyšitelný nejen v opozici, ale i na Ukrajině. A nedávno to podle informací WELT dala jasně najevo spolkové vládě.

Podle vládních kruhů v Kyjevě se minulý pátek odehrál ostrý rozhovor mezi ukrajinským ministrem zahraničí Dmytro Kulebou a spolkovou ministryní obrany Christine Lambrecht (SPD). Kuleba přijel do Německa na jednání ministrů zahraničí G-7. V osobním rozhovoru požádal Lambrecht o „upřímnou“ odpověď ohledně dodání slíbených systémů Gepard.

Buď, jak prý Kuleba požadoval, je třeba rychle zorganizovat dříve chybějící munici do Gepardů. Nebo musíte konečně přiznat, že téma je mimo hru a že se „soustředíte na nový projekt,“ stálo v něm. Podle zpráv z Kyjeva to byl „obtížný rozhovor“, během kterého se Kuleba „opravdu rozzlobil“.

Ukrajinský ministr řekl Lambrecht „přímo“, že „není v pořádku něco avizovat s vědomím, že není žádná munice“. Ministerstvo obrany na žádost uvedlo, že důvěrná jednání zásadně nekomentují. Podle ukrajinských vládních kruhů ministryně Lambrecht během jednání pouze slíbila, že spolková vláda bude nadále shánět munici pro systémy Gepard.

Dodávku Gepardů přislíbila spolková vláda asi před třemi týdny. Od oznámení 26. dubna se ale nic dalšího nestalo. Co se dalo čekat: ostatně pro všechny obeznámené s tématem bylo již velkým překvapením, že Ukrajina měla najednou dostat tanky Gepard všeho druhu – model, o který ovšem už Kyjev neměl zájem.

Ukrajina požádala právě o tyto tanky krátce po začátku války, ale z ministerstva obrany se dozvěděla, že dodávky nemají smysl kvůli nedostatku munice. O dva měsíce později problém s municí stále nebyl vyřešen – ale tanky byly stejně nabídnuty.

Spolková vláda mezitím marně shání munici. Švýcarsko, země, kde se vyrábí, jej odmítá vyvážet s odkazem na svou neutralitu v mezinárodních konfliktech. Berlín nyní jedná s Brazílií a dalšími zeměmi, aby získal potřebné množství munice. Spousta času je ale již ztracena. Čas, který Ukrajina nemá.

Co konkrétně Kyjev rozčiluje: zatímco spolková vláda shání munici pro Geparda již několik týdnů, odmítá dát souhlas k dalším dvěma žádostem. Více než před měsícem obdržela spolková vláda žádosti o export tanků Leopard 1 a Marder, každý včetně munice. Kancléř ale dotazy ke Gepardům, Leopardům a Marderům odmítá komentovat. Chce komunikovat o vývozu zbraní až po vydání vývozní licence.

Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba při jednání s Lambrecht podle vládních kruhů v Kyjevě také tlačil na povolení pro dodávku tanků Marder a Leopard. Na to ale Lambrecht zatím neodpověděla. Šéf výrobce Rheinmetall Armin Papperger před týdnem řekl, že první Mardery by mohly být připraveny k použití do tří týdnů. Jeho skupina už začala vozidla připravovat.

Výrobce Gepardů KMW naopak čeká na formální příkaz k zahájení příprav techniky. Spolu s problémem s municí se dodávka Gepardů pravděpodobně protáhne ještě dlouho. Olaf Scholz v rozhovoru pro RTL řekl, že tanky Gepard musí být nejprve „připraveny“ a dodal: „Můžete si být jisti, že nedojde ke zdržení.“

Stále netrpělivější moderátorka Pinar Atalay se ho zeptala, jestli může říct: „Budou tady tanky za tři týdny?“ Tanky Gepard by byly dodány „rychle“, řekl Scholz, pokud by pro ně byla munice obstarána v jiných zemích. „To se stane poměrně rychle, pokud získáme přísliby dodávek munice od ostatních,“ řekla kancléř.

Zdržovací taktika u Gepardů zapadá do vzoru, který jsme viděli od začátku války: Ukrajina dostane od Německa zbraně pouze tehdy, když je tlak veřejnosti nebo spojenců už příliš velký. O tom, co je dodáno, obvykle rozhoduje spolková vláda.

Co se týče těžkých zbraní, kancléř zatím schválil pouze vývoz sedmi samohybných houfnic typu 2000 – ačkoliv Ukrajina dostala nabídku od firmy KMW na 100 kusů. V poslední době byly dodány pouze lehké zbraně: mezi ně patřilo téměř 5 000 min. Kromě toho bylo dodáno kolem 2 500 protitankových zbraní typu „Matador“, které si před zhruba dvěma měsíci objednal od německých zbrojních firem samotný Kyjev.

Opoziční lídr Friedrich Merz je nespokojený. „Můžou být důvody, proč neříct všechno, ale pak by to měl takto říct i kancléř. Tanečky kolem nepříjemných témat o dodávkách těžkých zbraní nejsou důstojné,“ řekl v úterý večer šéf CDU. Situace je podobná jako před třemi týdny, krátce před hlasováním Bundestagu o zbraních. Je možné, že Scholz nyní zahajuje další „sebeosvobozující“ prohlášení, zase pod tlakem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu večer hovořil o „docela produktivním“ telefonátu se Scholzem, jehož součástí byla i vojenská podpora. Je možné, že spolkové vládě se brzy podaří najít potřebnou munici pro Gepardy. Ale i tak jste ztratili nejméně tři týdny. Pro Ukrajinu se však v jejím boji o přežití počítá každý den.

20. května podle DIE WELT má ale opravdu dojít k dodávce Gepardů, včetně 60 000 kusů munice. Tak uvidíme…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.