Berlín má problém s udržováním čistoty ve městě. To ví každý jeho obyvatel. Městská správa se však raději zeptá občanů přímo – prostřednictvím dotazníkového šetření. Obyvatelé hlavního města v něm mají rozhodnout, co považují za nejhorší: injekční stříkačky po drogově závislých, autovraky nebo psí exkrementy? Přinášíme vám náhled do tohoto průzkumu, který mluví sám za sebe.
Pokud chce někdo zjistit, jak jsou Berlíňané spokojeni s čistotou svého města, teoreticky (ale i prakticky) žádný průzkum nepotřebuje. Stačí obyčejná procházka po okolí. Pokud se vám podaří vyhnout psím exkrementům, pravděpodobně narazíte na špinavou matraci na kraji silnice nebo alespoň přeplněný odpadkový koš za rohem.
Přesto chce vedení Senátu přesně zjistit, co si občané myslí, a proto je vyzývá k účasti v online průzkumu. Vyplnění zabere 10–15 minut a je dostupné v němčině, angličtině, turečtině, arabštině, ruštině i ukrajinštině. Účastníci se navíc mohou zúčastnit slosování o vstupenky na sportovní akce berlínských klubů nebo o prohlídku Červené radnice.
Současně ale dostanou možnost udělat si obrázek o tom, jak vážná situace v Berlíně ve skutečnosti je – už samotné otázky a nabízené odpovědi totiž ukazují smutný obraz města, které přestává zvládat svůj provoz.
„Viditelné odpadky jsou jen vrcholem ledovce“
Odpovědi nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát – dotazovaní totiž musí vybírat. Například otázka: „Které druhy znečištění jsou ve vašem okolí obzvlášť časté?“ předpokládá, že okolí každého respondenta je špinavé. Otázkou je jen, co je špatné víc. A horší je, že lze zaškrtnout pouze pět možností.
Co je tedy podle vás horší: „Lidské výkaly a moč“ nebo „odpadky po drogově závislých“? Pokud jednu z odpovědí využijete pro „objemný odpad, například nelegálně odložený nábytek, matrace či elektrospotřebiče“, už vám možná nezbude prostor pro „psí výkaly“. A co když si chcete postěžovat ještě na „autovraky“ nebo „povalující se pytle na odpadky“?
Jako obyvatel Berlína se můžete nad možnostmi jako „nedopalky cigaret“, „přeplněné odpadkové koše“ nebo „nelegální graffiti“ jen unaveně pousmát. Jak by se takové položky mohly dostat mezi pět nejhorších problémů? Možná by to zvládla některá ze širších kategorií jako: „Drobný odpad povalující se po okolí, např. víčka od lahví, žvýkačky, rozbité sklo“ – takto pokryjete hned několik nešvarů najednou. Nebo: „Odhozené jednorázové nádobí a obaly, například kelímky od kávy nebo krabice od pizzy.“ Ano, i tyto věci najdete prakticky na každém rohu.
Otázka týkající se vlastní ulice nabírá až filozofický rozměr. Volit lze mezi: „Žádné odpadky nejsou vidět“, „Je vidět jen pár kusů“, až po „Hromady odpadků bez mezer, podél celé silnice, sahající až na chodník.“
Pokud chcete zvolit něco mezi tím, musíte pečlivě zvážit rozdíly mezi „mnoho kusů s malými mezerami“, „pár hromad s mezerami“ nebo „hromady bez jakékoliv vzdálenosti“. Kdy se z jednotlivých kusů stává hromada? A jakou vzdálenost považuje berlínský úřad za „malou“? Lze to nějak měřit? A pokud ano, je potřeba k tomu odpadky sesbírat?
Nejdůležitější otázka zní: Jak se vůbec město může dostat do stavu, kdy je realistické, že někdo zaškrtne odpověď „Hromady odpadků bez mezer, pokrývající celý chodník“? Představte si podobný průzkum v některém z bavorských měst. Obyvatelé by ho považovali za špatný vtip.
V průzkumu se mimo jiné dozvíte, že odpadky můžete nahlásit pomocí aplikace Ordnungsamt Online. Jde o „systém pro správu připomínek občanů“. Dotazník se dále ptá, zda by měli být původci nepořádku přísněji trestáni a které typy znečištění by měl Úřad veřejného pořádku (Ordnungsamt) důsledněji sledovat.
Na závěr přichází psychologická část.
„Lidé někdy neodkládají odpadky správně – například je nechají na lavičce v parku nebo pohodí na ulici,“ říká formulace v dotazníku. A pokračuje otázkou: „Napadla vás někdy některá z těchto myšlenek?“
Například:
– „Musím se soustředit na důležitější věci, než je správná likvidace odpadků.“
– „Je to úkol města – platím přece daně.“
– „Nikdo mi nebude přikazovat, jak mám s odpadem nakládat.“
– „Když už tu leží jiné odpadky, jeden navíc už nic nezmění.“
Město výslovně slibuje, že tyto odpovědi bude analyzovat pouze anonymně.
Bude zajímavé sledovat, jak průzkum dopadne. Výsledky mají být zveřejněny do konce roku. Zima může teoreticky na chvíli milosrdně zakrýt vrstvu špíny tenkým popraškem sněhu. Ale pozor – přichází také sezóna maskovaných nášlapných min v podobě psích exkrementů.