„Putin může vyhrát válku,“ říká nejlepší rakouský vojenský stratég – modleme se, aby se mýlil

Dojem o zastavení ruského postupu, tak rozšířený na Západě by mohl být klamný. Nová ruská strategie se již projevuje na východě země. Ukrajina může proti postupu jen málo udělat, pokud nedostane pomoc od Západu.

Byla to noc těžké dělostřelecké palby v Rubižne, 60tisícovém městě na východě Ukrajiny v Luhanské oblasti. Ruské jednotky se pokusily dobýt město v pondělí večer a připravovaly útok na Severodoněck, uvedl ukrajinský generální štáb. V pondělí pokračovaly pokusy o evakuaci civilistů z ocelárny Azovstal v přístavním městě Mariupol, které je obléháno ruskými jednotkami.

Mariupol už je ale pro Ukrajince ztracený. Rusové se už nezaměřují na strategicky důležité přístavní město. Už je pod kontrolou Moskvy – stejně jako velké oblasti a města na jihu Ukrajiny kolem Azovského moře.

„Mnozí analytici to snadno přehlédnou,“ řekl deníku DIE WELT Markus Reisner, vedoucí oddělení výzkumu a vojenské strategie Tereziánské vojenské akademie ve Wiener Neustadt a plukovník rakouského ministerstva obrany.

Pozorně sleduje ruskou strategii a má jasný názor: „Potřebujeme objektivní obraz situace. Nepomáhá nám předstírat, že ruští útočníci jsou ve špatném stavu. Protože to popírá, jaká je situace ve skutečnosti. Rusové jsou dokonale schopni rozhodnout, kdy, kde a jak zasáhnout. Rusko nesmíme podceňovat.“

Poté, co Moskva získala důležitou pozici na jihu a jihovýchodě, je nyní válka na Ukrajině zaměřena na Donbas – průmyslový region na východní Ukrajině, který byl před vypuknutím bojů domovem asi 6,2 milionů lidí, včetně tisíců proruských separatistů.

„Očekávám další eskalaci na Donbasu v příštích dvou až třech týdnech, kde budou boje nabývat na intenzitě, protože Rusové se nyní snaží dosáhnout rozhodujícího obklíčení Ukrajinců a donutit je ke kapitulaci,“ řekl Reisner s odkazem na mnoho zdrojů informací.

Ukrajinci by se budou pokoušet útoky odvrátit mimo jiné kamikadze drony z USA („Switchblade“), které se díky své nízké hmotnosti dají poměrně snadno dopravit „v kufru auta“ do válečné zóny. „Ukrajina naléhavě potřebuje nové zbraně. Dodávky zbraní ze Západu jsou nyní závodem s časem,“ zdůraznil Reisner.

Podle analýzy vojenského stratéga začaly dodávky těžkých zbraní ze Západu příliš pozdě. „Západ nyní pomalu začíná dodávat tyto těžké zbraně, ale pro Donbas to už samozřejmě příliš pozdě. Tanky a děla se obvykle musí přivážet dopředu po železnici, ale to, co se v současné době dodává, se většinou zastavuje na lince Dněpr/Záporoží, protože se Rusové snaží odříznout zásobovací linii Ukrajiny.  

Rusové na severu a západě navíc nyní cíleně útočí na trafostanice a rozvodny na železnici, které jsou pro elektrické lokomotivy nezbytné. Na druhou stranu Ukrajina má málo dieselových lokomotiv.

Pro bitvu na Donbasu nyní Ukrajina potřebuje zejména dělostřelecké průzkumné radary, tanky, děla, letadla a protiletadlové systémy jako S-300. „Ale tyto zbraně jsou velké a při přepravě relativně snadné cíle,“ vysvětlil Reisner. Zdůraznil také, že „Rusko dokázalo ukořistit nebo zničit nezanedbatelnou část dodávek zbraní ze Západu, zejména protitankových a protiletadlových zbraní“.

Bizarní: Moskva nyní dokonce vydává manuály v ruštině, jak lze ukořistěné zbraně použít proti Ukrajině. „A to už se stalo,“ řekl Reisner. Dodal: „Podle údajů USA jsou zbraně, které Západ přiveze na Ukrajinu během týdne, spotřebovány do jednoho dne, tedy jsou okamžitě použity Ukrajinci nebo ukořistěny či zničeny Rusy.“

Taktika pro Donbas

Jaká je nyní ruská taktika na Donbasu? Počínaje severem u Izjumu a dále na jih u Doněcka a Volvonachy se Rusko pokouší vytvořit dva kleště a ukrajinské obklíčit vojáky. „Problém je, že pozice Ukrajinců v této oblasti nejsou tak silné jako na staré kontaktní čáře, tedy východně od Kramatorsku,“ řekl Reisner.

Ukrajinské speciální jednotky se pokusily přepadnout Rusy na Donbasu. Reisner: Prvních šest týdnů to fungovalo jinde, ale teď jsou Rusové připraveni a ruské speciální jednotky (Spetsnaz) pronásledují ukrajinské speciální jednotky a bohužel je dost často ničí. To také znamená, že zásobovací linie pro ruskou ofenzívu na Donbasu jsou nedotčené. To bylo úplně jiné v prvních šesti týdnech v oblasti Kyjeva.

Podle Reisnera Rusko na Donbasu v noci mohutnou dělostřeleckou palbou ostřeluje ukrajinské pozice, aby je „opotřebovalo“ a pak na ně ve dne zaútočilo.

„Na rozdíl od prvních šesti týdnů, kdy Rusové postupovali rychle, těsně v koloně a hluboko, Rusové nyní postupují pomalu, široce a s masivní podporou pěchoty, přičemž tanky jsou zprava a zleva chráněny více obrněnými jednotkami.“ Rusové tak postupují jen asi 1,5 kilometru za hodinu, aby nebyli přepadeni.

1,5 kilometru za hodinu – žádná známka slabosti

Reisner: „Neměli bychom udělat chybu a interpretovat pomalost postupu jako slabost. Přesně tak to totiž Rusové chtějí. Ano, může to trvat týdny.“ Do ofenzivy na Donbasu je zapojeno více než 100 000 ruských vojáků.

Na rozdíl od prvních šesti týdnů budou brigádní taktické skupiny (BTG), tedy taktické bojové jednotky ruských pozemních sil, nyní „centrálně řízeny a těsněji propojeny,“ zdůraznil Reisner. „To je výrazně posiluje.“

Ale proč se také bojuje mimo Donbas v Chersonu a Charkově a znovu útočí na Kyjev? Reisner řekl, že ostřelování Kyjeva z minulého týdne bylo varovným signálem Moskvy poté, když se ukázalo, že Ukrajina ostřeluje jednotlivá zařízení na ruském území.

Zpráva byla jasná: „Podívejte, pokud budeme chtít, můžeme na vás v Kyjevě kdykoli zaútočit a není nic, co by nás mohlo zastavit.“ Boje ve městech jako Cherson a Charkov vyplynuly ze skutečnosti, že se ukrajinské síly pokusily pomocí nových cílů donutit Rusko stáhnout své vlastní síly z ofenzivy na Donbasu.

Pokud by Rusko dobylo Donbas, Reisner očekává dočasnou pauzu v bojích, během níž se obě strany mohou zregenerovat a přemístit, ale také „enormní nárůst uprchlíků“. Reisner: „Konflikt zřejmě neskončí ani v létě.“

Očekává nové boje, protože Rusko chce zabrat celý jih, aby Ukrajině odřízlo přístup k moři a vážně tak ekonomicky poškodilo export Ukrajiny. „Hořká pravda je: Putin může vyhrát válku,“ řekl Reisner. Ale co to konkrétně znamená? „Vítězství znamená, že po tomto ozbrojeném konfliktu zabere Putin podstatně více  území Ukrajiny než předtím.“

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategorie