Jízdě bez platné jízdenky se v několika německých přepravních společnostech již nebude říkat „jízda na černo“. I když tento výraz nemá rasistické pozadí, přesto např. iniciativa „Schwarzer Menschen“ (černí lidé) toto opatření vítá, neboť prý vyvolává negativní asociace.
Noviny „Bild“ uvádějí, že několik velkých německých měst tento výraz nepoužívá, aby se vyhnuly obviněním, že používají rasistický jazyk. I když v tomto případě však termín není odvozen z pojmenování barvy, ale z jidišského slova „shvarts“, což znamená chudý.
Mluvčí Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) v pátek uvedla, že tento termín nebude v hlavním městě používán, výjimkou byla satirická reklamní kampan před několika lety.
V září 2020 představil Berlín „zemský program pro diverzitu“, v němž se od státní administrativy obecně požaduje, aby při používání jazykových výrazů zacházelo citlivě. Podle mluvčí toto doporučení však neobsahuje žádné specifikace.
Iniciativa Schwarzer Menschen v Deutschland Bund (ISD) mezitím uvítala skutečnost, že od termínu „jízda na černo“ bylo upuštěno. „Vítáme to, protože tento výraz má pro černochy negativní význam“ uvedla v pátek tisková agentura AFP vyjádření mluvčí této iniciativy Tahir Della. „Je to spojeno se skutečností, že „černý(á)“ znamená něco negativního.“
Podle Della má prý také smysl testovat jazyk s ohledem na jeho aktuální účinek slov a znovu a znovu kontrolovat jak jeho význam vnímají zejména menšiny, jako např. černoši.