Šéfka berlínské policie navrhuje umístění klimatických extremistů z tzv. Poslední generace na pět dní do vazby. Inspirace pro Prahu?

Extremisté z tzv. „Poslední generace“ v současnosti blokují ulice v Berlíně. Německý hasičský odborový svaz podle deníku DIE WELT je obviňuje z toho, že ohrožují lidské životy. Šéfka berlínské policie Barbara Slowik obhajuje možnost zadržení extremistů na pět dní.

Šéfka berlínské policie Barbara Slowik s ohledem na blokády dopravních tepen ze strany klimatických extremistů žádá o možnost jejich zadržení na pět dní. „Jde o to, aby se zabránilo opakování trestných činů ze strany různých skupin osob,“ řekla Slowik pro „Tagesspiegel“ Pětidenní lhůta by pomohla zredukovat počet potenciálních demonstrantů. V Berlíně je aktuálně možná dvoudenní takzvaná preventivní vazba.

Slowik uvedla, že zadržení by bylo také možností, jak zabránit trestné činnosti na akcích, které trvají delší dobu, například pro chuligány na fotbalových turnajích, kde hrozí útoky nebo domácí násilí.

Slowik dále uvedla, že se setkala se i zástupci klimatické skupiny „Poslední generace“. „Byl to dobrý rozhovor, ale dal jsem jasně najevo, že nebudu nijak diskutovat o obsahu ani motivaci skupiny.“

Podle vlastních prohlášení se skupina už několik dní snaží „paralyzovat Berlín“. Vyzývá k naléhavým opatřením v boji proti změně klimatu. Policie od té doby podle prvotních informací eviduje kolem 80 výluk a zahájila 708 trestních a 431 správních řízení.

Hasičský odborový svaz kritizuje tzv. aktivisty

Místopředseda berlínsko-brandenburské regionální pobočky německého hasičského odborového svazu Manuel Barth obviňuje klimatické extremisty z tzv. „Poslední generace“ ze lži a obviňuje je z ohrožování lidského života. Barth v rozhovoru pro „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ o blokádách v Berlíně minulý týden řekl: „Blokády mohou vést k ohrožení lidského života.“

Ohledně tvrzení extremistů, že informují složky záchranného systému předem, než jejich akce začnou, aby „potom mohly např. sanitky zvolit alternativní cesty,“ řekl Barth: „Toho si nejsem vědom. Žádná oznámení předem nejsou.“ A: „Myslím, že je to lež.“

Aktivisté mimochodem také tvrdili, že sanitka, která byla zablokována na A100, byla ve skutečnosti „pro zraněné účastníky silniční blokády“. Barth řekl: „Nechal jsem to několikrát přezkoumat. Byla to sanitka z Wilmersdorfu na cestě na pohotovost v Schönebergu, která tam byla dvě hodiny zablokovaná.“ Řídící středisko muselo vyslat další sanitku. „Na místě v Schönebergu byla sanitka po více než 30 minutách,“ řekl Barth. „V době příjezdu záchranářů byl pacient pryč. Nevím, co se s ním stalo. Možná jel taxíkem do nemocnice, protože sanitka nepřijela.“ Jednání extremistů je sice těžké pochopit, ale není to ještě to zásadní. „Musíme snad čekat na to, až to skutečně dojde až k nějakému dramatickému a tragickému konci?“, řekl Barth.