V Německu by si mohly podle Zelených a Svobodných čtrnáctileté děti vybírat své vlastní pohlaví

Zelení a FDP chtějí v budoucí semaforové (socdem-SPD + Zelení + svobodní demokraté – FDP) vládní koalici výrazně usnadnit žádost o změnu pohlaví: Děti starší 14 let by podle DIE WELT měly mít možnost si pohlaví sami vybrat na základě jednoduché žádosti na matričním úřadě. Rodiče by neměli možnost se k žádosti vyjádřit a jsou z rozhodování vynecháni. Dětští psychiatři a feministky jsou znepokojeni.

Bettina Kraus od raného dětství věděla, že je žena. Přestože se narodila s mužskými pohlavními znaky a chromozomem Y, už ve školce se oblékala jako holčička a měla dlouhé vlasy. Ve škole se to zkomplikovalo, když se Kraus musela s chlapci převlékat na hodinu tělesné výchovy.  Následoval její coming-out jako trans žena.

Začala hormonální terapii a na matrice si nechala změnit jméno a pohlaví. To bylo možné pouze prostřednictvím soudního sporu, který ji stál několik tisíc eur, čas a nervy. Dva nezávislí odborníci museli totiž potvrdit, že její přání změnit genderový záznam existuje již dlouho a pravděpodobně se také nezmění.

Její matka, otec a nevlastní otec museli přijít na každé soudní jednání, což pro Krausovou znamenalo velké organizační a logistické úsilí. Nejhorší však pro Krausovou bylo, že musela odpovídat na otázky ohledně svých sexuálních fantazií. A o jejím životě rozhodl někdo, kdo ji ani neznal. „Udělali divadlo,“ říká. „Před posudkem jsem se nalíčila a oblékla, i když to obvykle nikdy nedělám.“ Musela jsem se prezentovat z určitého úhlu pohledu, aby byl posudek pozitivní.“

Transsexuální zákon stanoví, že ke změně pohlaví je nutné soudní řízení a dva posudky.

Mnoho trans lidí vnímá tento postup jako ponižující. Zelení a FDP proto chtějí zákon zrušit – a přijmout takzvaný sebeurčovací zákon. Podle jejich plánů by děti ve věku 14 a více let měli mít možnost sami se rozhodnout, jakou genderovou orientaci si zvolí. Pro změnu by pak stačila jednoduchá žádost na úřadě.

Návrhy zákonů se liší pouze v detailech. Zelení a FDP je chtějí prosadit v nadcházejícím legislativním období. Téma tedy pravděpodobně také bude hrát roli při vyjednávání o vládní koalici.

Nyní záleží na SPD. V minulém volebním období téměř všichni členové poslaneckého klubu SPD v Bundestagu hlasovali proti sebeurčovacímu zákonu. S Unií však tehdy tvořili koalici a vždy hlasovali společně. Předchozí queer politický mluvčí SPD Karl-Heinz Brunner se do Bundestagu již nedostal. Je proto stále nejasné, kdo toto téma v budoucnu obsadí.

Zákon o sebeurčení je kontroverzní. Je opravdu moudré nechat děti ve věku 14 let a starší dělat takové dalekosáhlé rozhodnutí bez souhlasu rodičů?  Jak se změní společnost, když o pohlaví nerozhoduje biologie, ale pocit?

Muži, kteří získají přístup do dámských šaten?

Psychiatr pro děti a mládež Alexander Korte napsal prohlášení pro Spolkový sněm, ve kterém ostře kritizoval návrhy zákonů FDP a Zelených. „I když je změna pohlaví zpočátku jen na papíře – takové unáhlené rozhodnutí s mladými něco dělá,“ konstatuje. „Tomu říkám normativní síla faktu.“ Pocitová genderová orientace ztěžuje hlubší prozkoumání problému identity, říká Korte, a vede k tomu, že „ti, kterých se to týká, mylně vidí transsexuální cestu jako jedinou možnost, po které stojí za to jít“.

Kritizuje zejména to, že návrh zákona formuluje právo na případné zdravotní služby, jako je hormonální terapie. „Rozhodnutí o smysluplnosti lékařských zákroků je stále na lékaři.“

Jens Brandenburg, mluvčí LGBT+ politiky FDP, věří, že mladí lidé mohou takové rozhodnutí učinit. „Mladí lidé o tom velmi pečlivě přemýšlejí,“ říká. Zkušenosti ukazují, že jen asi jedno procento lidí později znovu změní své pohlaví. „I když někdo ve výjimečných případech lituje změny pohlaví, je to reverzibilní.“

Feministky dále tvrdí, že jakákoli změna v určení pohlaví by mohla vést k neoprávněné možnosti vstupu do azylových domů pro ženy – muži by například mohli získat přístup do ženských šaten nebo azylových domů. Nebo že se – v krajním případě – násilník prohlásí za ženu a mohl by být zavřen do ženské věznice.

Brandenburg to považuje za „hororový scénář“, který ale nenastane. „Tyto obavy jsou nerealistické a blíží se konspirační teorii.“ Pokud existuje důvodné podezření na nepravdivé údaje, mělo by být také možné jej prošetřit. „To ale neospravedlňuje obecné podezření vůči stovkám tisíc.“

„Mimo jiné jsme mluvili s koordinátory azylových domů pro ženy,“ říká Sven Lehmann, queer expert Zelených. „Není tam známé jednání, které by vedlo ke zneužívání azylových domů. Trans ženy jsou v mnoha institucích výslovně vítány. Ale pokud tyto instituce cítí, že je chráněný prostor v ohrožení, pak mohou vždy podezřelé osoby vykázat. Musí být také samozřejmostí, že ochrana žen bude zaručena také ve sportovních klubech a na koupalištích. “

Zvláštní protest zelených

Ne každý z členské základny Zelených však s plány souhlasí. O místo v představenstvu strany, které bylo určené pro ženy, se například ucházel David Allison s tím, že se definuje jako žena. Ve statutu žen Zelených se říká, že výraz „ženy“ zahrnuje všechny, kteří se takto definují. Allison však zvolena nebyla. Později svou kandidaturu označil za protest.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategorie