Vláda má nízkou důvěru nejenom v Česku. V Německu jsou dvě třetiny Němců nespokojené s vládní koalicí

Po roce vlády je koalice (tzv. semafor, podle barev jednotlivých stran – zelená – die Grünen, červená – SPD, žlutá FDP, pozn. red.) se svou prací převážně spokojená, opozice samozřejmě dává špatné známky. Jak je ale červeno-zeleno-žlutá koalice hodnocena voliči? Odpověď je celkem jasná.

Podle deníku DIE WELT jsou po prvním roce semaforové koalice dvě třetiny Němců nespokojené s vládou kancléře Olafa Scholze. V průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov pro německou tiskovou agenturu bylo 33 procent spíše nespokojeno a dalších 33 procent bylo velmi nespokojeno s prací vlády SPD, Zelených a FDP. Na druhou stranu jen 3 procenta jsou velmi spokojena a 23 procent je spíše spokojeno.

Kabinet kancléře Scholze (SPD) složil přísahu před rokem. Voliči koaličních stran hodnotí práci vlády velmi rozdílně. Zatímco většina 56 procent v táboře Zelených je spokojena, mezi voliči FDP je to jen 24 procent. Mezi příznivci SPD jsou spokojení a nespokojení zhruba rovnoměrně 48 až 47 procent.

Merkelová je považována za lepší kancléřku

Bývalá kancléřka v průzkumu vychází jen o něco málo lépe než celá vláda. 64 procent je s její prací nespokojeno, 29 procent je spokojeno. Scholz jednoznačně ztrácí srovnání se svou předchůdkyní. Většina 51 procent vidí jako lepší exkancléřku Angelu Merkelovou (CDU). Pouze 19 procent si myslí, že Scholz je lepší šéf vlády. I u voličů SPD převažují sympatie k Merkelové s 39 až 37 procenty.

Zelení jako hlavní vítěz prvního roku vládní koalice

Zelení budou s největší pravděpodobností považováni za vítěze prvního roku vlády. 28 procent dotázaných se domnívá, že by svou politiku mohli provádět pouze a nejlépe v koalici. 23 procent se domnívá, že největší vliv na vládní politiku měla SPD a pouze 19 procent vidí záměry FDP jako nejpravděpodobnější, že by mohly být realizovány.

Přes veškerou nespokojenost se „semaforem“ jen menšina tj. 31 procent věří, že se koalice předčasně rozpadne. Na druhou stranu 47 procent tvrdí, že zůstane až do příštích celostátních voleb v roce 2025. Zvlášť vysokou důvěru pro setrvání „semaforu“ mají voliči koaličních stran. 74 procent voličů zelených věří, že koalice vydrží do roku 2025, 62 procent příznivců SPD a 58 procent příznivců FDP.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.