Berlínské nemocnice se obávají „ekoliberálního režimu“ v případě vlády Zelených

Vegetariánské jídlo místo řešení nedostatku sester a ošetřovatelů: Šéfové berlínských nemocnic ostře kritizovali volební program Zelených. Strana má podle nich, co se týče zdravotnictví, špatně zvolené priority.

V berlínských nemocnicích panuje nevole ohledně volebního programu Zelených. Pokud by strana měla v budoucnu obsadit křeslo primátora hlavního města, šéfové nemocnic se obávají „ekologického liberálního režimu“. Informoval o tom server „Tagesspiegel“.

Podle šéfky jedné kliniky by pak bylo heslo: méně stavebních a sociálních projektů, o to více ekologických či nedůležitých akcí. Vedoucí rady zaměstnanců nemocnice Charité Jörg Pawolowski obvinil Zelené z podceňování důležitosti zdravotnictví pro Berlín: „Ze všech hlavních stran jsou Zelení dosud nejméně nakloněni investicím do dobrého vybavení nemocnic, pomoci ošetřujícímu personálu a podpoře medicínského výzkumu. Když berlínští Zelení navštívili Charité, téměř vůbec je nezajímal náš hlavní úkol, kterým je zajištění masové péče pro velké množství pacientů. Místo toho jim šlo zejména o bezmasé nemocniční jídlo “.

Pravdou je, že na několika místech volebního programu strany Zelených je zmiňováno, že jejich prioritou  je, aby nemocnice přešly na biopotraviny. Kromě toho je nemocnice Charité zmiňována pouze jako školící středisko pro porodní asistentky a studenty, a nikoli jako důležitý hlavní poskytovatel zdravotnických služeb pro hlavní město s více než 19 000 lékaři, zdravotními sestrami a administrativními pracovníky a přibližně 800 000 pacienty ročně.

Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění mají Zelení po letošních zářiových volbách velkou šanci stát se nejsilnějším parlamentním uskupením ve Bundestagu.