Bývalý poradce kancléřky Merklové, generál Erich Vad, obhajuje ustrašený a zbabělý postoj Němců k válce na Ukrajině

Televizní debaty mohou být někdy poučné, neboť jejich účastníci nemají stoprocentně emoce pod kontrolou a občas řeknou něco, co by při promyšleném interview nikdy na sebe neprozradili. Podobně se otevřel i brigádní generál Erich Vad, bývalý vojenský poradce bývalé kancléřky Angely Merklové v televizní debatě ZDF u Maybrit Illner 21. 4. 2022.

Generál Vad obhajoval zdrženlivou německou pozici v otázce dodávek tanků na Ukrajinu s tím, že ostatní NATO partneři rovněž neposílají tanky. Vůbec přitom nezmiňoval ČR nebo Polsko. Ale k tomu později. Argumentoval dále tím, že dodávky tanků jsou z vojenského hlediska nesmyslné, protože doba na vycvičení posádek je dlouhá. Navíc prý Rusové nikdy nedopustí, aby se tyto tanky na Ukrajinu dostaly. Ovšem nejzajímavějším argumentem bylo generálovo prohlášení, že tanky stejně nemají žádnou operativní hodnotu. A navíc prý německý náčelník generálního štábu řekl, že Bundeswehr už nemá žádné těžké zbraně k dispozici. A hotovo.

Je pochopitelné, že Němci mají strach před atomovou konfrontací s Ruskem, to mají i ostatní národy. Ale Němci jdou ve svém strachu před Ruskem ještě o krok dále. Generál Vad se domnívá, že by politici neměli prohlašovat, že chtějí vítezství Ukrajiny. Měli by pouze říkat, že chtějí Ukrajině pomoci. Pro generála potom není důležité vítězství jedné nebo druhé strany, ale brzké ukončení konfliktu. Ať už jakoukoliv politickou dohodou. Prý bychom se měli soustředit na příměří, a ne na vítezství jedné nebo druhé strany. Musíme být proto opatrní s dodávkami zbraní. Rusko je atomová velmoc a nesmíme proto podle generála dopustit atomovou válku. Generál tímto veřejně deklaroval tajné přání Němců po rychlé kapitulaci Ukrajiny. A tento vzorec nacházíme i u německého kancléře.

Kancléř Scholz například prohlásil, že si Ukrajina může vybrat zbraně, které daly na seznam německé zbrojní firmy a Německo tyto ukrajinské objednávky zaplatí. Ve skutečnosti ale německá vláda vyškrtla ze seznamu těžké zbraně. A pod tlakem poslala systémy Gepard, které Ukrajinci vůbec nechtěli, jsou velmi složité na obsluhu, a navíc Němci nebyli schopni zajistit munici.

General Vad v televizní debatě i statečně relativizoval brutalitu Rusů tím, že podobná zvěrstva, jako páchají nyní Rusové na Ukrajině se děly i v Iráku, Sýrii, Libyi. (tzn. Američané cíleně znásilňovali a vraždili civilisty? pozn. redakce).  Ale nejvíce ho rozčílilo, že si Ukrajinci dovolili zbabělý postoj Německa kritizovat. Prohlásil, že ho rozčiluje, jak se Ukrajina chová k Německu. A vůbec, velvyslanec Ukrajiny se taky nechová v Německu hezky.

V jiné televizní debatě zazněly 25. 4. 2022 rovněž zajímavé německé nápady. Např. Marie-Agnes Strack-Zimmermann, FDP (šéfka výboru pro obranu spolkového parlamentu) prohlásila, že německá strategie nyní spočívá v tom, že východoevropské státy budou na Ukrajinu dodávat těžké zbraně (tanky a děla) a Německo jim potom bude chybějící stavy ve výzbroji a technice kompenzovat německou vojenskou technikou. Co na to říct? Asi, že to zní zase jako dobrý kšeft pro Německo, nemyslíte? A možná ještě nakonec nakonec plakativní názor politika SPD, který německou pozici krásně rámuje. Ralf Stegner v televizní diskuzi u Phoenix prohlásil, že Německo způsobilo velké utrpení v druhé světové válce, a proto se musí nyní všech vojenských konfliktů vyvarovat. Tomu se říká to správně poučení z nacistických zvěrstev na Ukrajině před 76 lety.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.