Hrozí katastrofální nedostatek zdravotnického materiálu v boji proti koronaviru

Uznávaný odborník, politik a lékař profesor Karl Lauterbach varoval 24. 3. 2020 v rámci televizní talk show v německé televizi ZDF před nastávající katastrofální situací na trhu s lékařskými ochrannými pomůckami.

Argumentoval tím, že V USA udělali chybu, nebezpečí nákazy koronavirem COVID – 19 dlouho ignorovali a sledovali taktiku „mrtvého brouka“. Nemocné, ale nešlo ignorovat, protože poškození plic bylo a je tak specifické, že nespadá pod „běžné“ příčiny úmrtí na selhání funkce plic.

Z hlediska systému zdravotního zabezpečení obyvatelstva potom dle profesora Lauterbacha může dojít k situaci, že privátní nemocnice se nebudou vůbec na záchraně chudšího obyvatelstva podílet.  Veřejné nemocnice, které potom budou muset s největší pravděpodobností zabezpečit péči o maximální počet nakaženého obyvatelstva mají zdravotnický ochranný materiál maximálně na 2-3 týdny, tzn. do poloviny dubna.

V USA tedy od 15. dubna lze očekávat situaci ještě horší než v Itálii. Američané se proto budou snažit se svojí celou ekonomickou silou a vlivem na světový trh vykoupit vše, co bude na trhu v oblasti ochranných pomůcek a materiálu, včetně ventilací, léků a dalších přístrojů k dostání.

Již nyní jsou ceny pro ochranné masky a ústenky uměle navyšovány, Američané budou ale schopni platit za jednu ústenku cenu kolem 10 dolarů. Proto musí právě nyní evropské státy zajistit logistické napojení na výrobce v zahraničí a posílit domácí produkci.