Nejenom v Česku chybí léky. V Německu chybí penicilin a pediatři si stěžují na nedostatek dalších léků

Nedostatek vyškolených lékařů a nedostatek léků. Pediatři kritizují náročnost péče o malé pacienty. Místo penicilinu by museli přejít na širokospektrální antibiotika, což ale může být v případě streptokokových infekcí nebezpečné.

Němečtí pediatři si stěžují na masivní nedostatek léků pro nemocné dětí a mladistvé. V celostátním měřítku je již penicilinu příliš málo, řekl prezident Profesní asociace pediatrů a dospívajících Michael Hubmann. „Je to nebezpečné, protože penicilin je nejlepší antibiotikum proti streptokokovým infekcím,“ pokračoval Hubmann.

Pokud by pediatři museli přejít na širokospektrální antibiotika, zvýšilo by se riziko rezistence. V současnosti je také nedostatek salbutamolu, důležité účinné látky proti astmatu a chronickým plicním onemocněním. Problematická je také situace s počtem dětských lékařů, říká Hubmann: Za posledních 30 let bylo vyškoleno příliš málo pediatrů a nyní „baby boomers“ odcházejí do důchodu a zanechávají po sobě obrovskou personální mezeru.

Toto úterý se zástupci lékařů setkají se spolkovým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem na zdravotnickém summitu v Berlíně. Mělo by se tam jednat o situaci praktických lékařů a pediatrů. Před jednáním Lauterbach slíbil pro dětské ordinace úlevy. „Zajistíme, aby do ordinací muselo chodit mnohem méně lidí, aby se snížila byrokracie a aby se práce v ordinacích také stala atraktivnější,“ řekl Lauterbach v úterý v ZDF „Morgenmagazin“.

Prezident pediatrické asociace si také postěžoval, že mnoho dětských nemocnic je stále nuceno převážet vážně nemocné děti kvůli přeplněnosti: „To je nyní součástí a hořkou pilulkou všedních dnů v nynějším zimním období,“ řekl Hubmann. „Už jsme si zvykli na pravidelné převozy dětí z Mnichova do Garmische, protože v Mnichově už nejsou volná lůžka.“ Na začátku prosince už dvě ze čtyř klinik v oblasti Norimberku neměly jediné volné lůžko.