Německé kliniky na pokraji zhroucení. Lombardie nabízí pomoc. A co Češi? Nabídnou pomoc Němcům?

Protože německé kliniky jsou na pokraji zhroucení, nabídla nyní pomoc viceprezidentka italského regionu Lombardie. Do italských nemocnic chce přijímat pacienty intenzivní péče z Německa.

Severoitalský region Lombardie nabídl Německu příjem pacientů s koronavirovou nákazou na jednotkách intenzivní péče. Oznámila to viceprezidentka regionální vlády a odpovědná za resort zdravotnictví Letizia Moratti. Německé kliniky jsou v dramatické situaci, jednotky intenzivní péče jsou na pokraji kolapsu, napsala na Facebooku.

Když se podívám zpět na německou pomoc Itálii na jaře 2020, „Myslím, že je vhodné a naší povinností dnes Německu nabídnout, že přijmeme pacienty do našich nemocnic a poskytneme zázemí a intenzivní léčbu,“ řekla Moratti.

Moratti již vydala pokyn generálnímu ředitelství pro zdravotnictví v regionu, aby v tomto ohledu přijalo opatření. V Lombardii byla v pátek obsazena pouze čtyři procenta lůžek intenzivní péče, jak oznámila národní agentura pro zdravotnické služby krajů. Celorepublikově bylo využití jednotek intenzivní péče na hranici pouze šesti procent. Minulý týden přijala provincie Jižní Tyrolsko dva pacienty na jednotky intenzivní péče z bavorského Freisingu v Bozenu a Meranu.

V první fázi koronavirové pandemie v severní Itálii – a zejména ve městě Bergamo v Lombardii – byly jednotky intenzivní péče extrémně přetížené. Snímky mrtvých pacientů s nákazou Covid 19, kteří byli odváženi z města ve vojenských autech, obletěly svět. V té době bylo transportováno na německé jednotky intenzivní péče 44 italských pacientů.