Podle německého epidemiologa prof. Kekulé byli očkovaní lidé nepravdivě informováni, a to dokonce i světoznámým Institutem Roberta Kocha. Očkovaní v Německu se nyní mylně domnívají, že jsou v bezpečí.

Deník DIE WELT uveřejnil rozhovor s profesorem Alexandrem Kekulé, ve kterém epidemiolog a virolog mj. konstatuje, že různá omezení pro neočkované lidi sama o sobě nedostanou koronavirovou situaci pod kontrolu. Virolog obviňuje vládu z přesvědčování očkovaných lidí o jejich „falešné bezpečnosti“. Níže přinášíme výtah ze stěžejních dotazů a odpovědí z rozhovotu s prof. Kekulé.

DIE WELT: Je jasné, že strategickým plánem (ochrany proti šíření nákazy, pozn. red.) by měla být pravidla 2G, 2G plus a 3G podle situace – v práci, na akcích a v restauracích (očkován, uzdraven=2G, očkován, uzdraven, testován=3G, pozn. red.).

Kekulé: To samo o sobě nebude fungovat. Součástí problému je zejména takzvaný 2G model. Očkovaní lidé a uzdravení lidé v rekonvalescenci věří, že jsou v bezpečí, protože jim to bylo ještě nedávno řečeno. Ve velké míře se ale také nakazí. Výsledkem je, že nyní máme tuto masivní vlnu mezi očkovanými.

Je to proto tak nebezpečné, protože tito lidé si myslí, že jsou chráněni. Byli ale nepravdivě informováni a donedávna nepravdivě informoval i Institut Roberta Kocha na webových svých stránkách. Teprve nyní odstranili větu, že očkovaní lidé téměř ničím nepřispívají k procesu infekce. Ta komunikace ohledně rizik u očkování dopadla špatně.

DIE WELT: Byl účinek vakcín přeceňován?

Kekulé: V USA se skutečně mluví o falešném slibu o účinku očkování. Zdráhám se k tomuto názoru připojit, protože očkování nadále chrání před těžkými nemocemi. Spíš bych mluvil o falešném slibu spolkové vlády. Vláda nám sugerovala, že očkovaní lidé mohou vést opět zcela normální život.

Běžela např. reklama v hlavním vysílacím čase s lidmi bez masek na koncertech, hromadných akcích, všichni blízko sebe. Heslo bylo: Očkováním za svobodu. Když spot běžel, už ale bylo jasné, že to tak fungovat nebude, protože neexistuje žádná kolektivní imunita vůči koronavirům. Očkovaní lidé mohou být i nadále nakažliví.

Přesto tu byl tento nápad, nebo to možná bylo zbožné přání, a nabízí se otázka: Proč se to tak prodávalo? Samozřejmě za tím byl i poctivý pokus přimět lidi k očkování. Výsledek je však takový, jaký máme nyní. Vakcíny nejsou dostatečně bezpečné, aby zvládly situace s 2G nebo 3G bez ochranné masky, bez dodržování vzdálenosti a bez testování.

DIE WELT: Překvapil vás počet očkování, které koronavirus „prolomil“?

Kekulé: To jsem původně nečekal. Když byly v listopadu loňského roku prezentovány údaje o účinnosti vakcíny, myslel jsem si, že ochrana proti těžkým onemocněním je tak dobrá, že bychom mohli dostat incidenci v Německu pod kontrolu za pár měsíců. Pak přišla varianta Delta a bylo jasné, že s těmito vakcínami tohoto cíle nedosáhneme.

Nyní je faktem, že téměř každý druhý pacient nad 60 let v nemocnicích je plně očkován. Kvóta je u zemřelých podobná. 37 procent pacientů na jednotce intenzivní péče starších 60 let je dvakrát očkovaných. Prostě vakcína proti variantě Delta dostatečně nechrání.