Tak přeci! Němci prosadili trestání neposlušných států, jako první jsou na ráně Poláci a Maďaři…

Velká většina států EU se na základě německého návrhu shodla na tom, že zemím, jako je Polsko nebo Maďarsko, by mělo být možné snížit prostředky EU, pokud by došlo k porušení demokratických zásad právního státu. Ve skutečnosti to ale některým zemím ještě nestačí a přejí si daleko tvrdší postup. Jedná se zejména o vlády v Nizozemsku, Finsku, Švédsku, Dánsku a Belgii. Agentury neinformují o tom, jak hlasovali zástupci České republiky, popř. Slovenska.  

Odpovídající návrh německého předsednictví Rady EU dostal podle mluvčího ve středu v Bruselu potřebnou podporu. Jednání s Evropským parlamentem mohou tedy nyní začít.

Středeční většinové rozhodnutí států EU v sobě přitom skrývá velký konfliktní potenciál, protože Maďarsko a Polsko hrozí blokováním důležitých rozhodnutí EU o dlouhodobém rozpočtu Unie, pokud bude zaveden tzv. nový mechanismus právního státu. To by například mohlo znamenat, že plánovaný obří ekonomický stimulační program pro snížení důsledků koronavirové pandemie by nemohl být spuštěn.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Kategorie