V berlínském domově důchodců bylo málo pečovatelského personálu, musela zaskočit policie a hasiči

Protože v berlínském pečovatelském domě chyběl personál na noční směnu, zavolala pečovatelka hasiče. Pečovatelka neměla nikoho, komu by mohla předat péči o 142 pacientů. Přijela i policie a civilní ochrana.

Protože v berlínském domově pro seniory a pečovatelském domě chyběl na noc potřebný pečovatelský personál, musela přijet policie a hasiči.

Pečovatelka zalarmovala záchranné složky po skončení směny kolem 22:30, protože na místě nebyl nikdo, komu by mohla předat péči o zhruba 142 pacientů, jak v úterý uvedla policejní mluvčí a informoval deník „Welt“.

Policejní mluvčí uvedla, že v domově důchodců byli kromě pečovatelky pouze dva asistenti, kteří však neměli oprávnění podávat léky. Pečovatelka se podle informací nejdříve pokoušela kontaktovat své nadřízené i poskytovatele. Tyto pokusy však zpočátku selhaly.

Na dotaz vedení pečovatelského domu oznámilo, že v noci mají pracovat čtyři lidé: odborná ošetřovatelka, která byla zprostředkována přes agenturu dočasného zaměstnávání, a tři pomocné asistující pečovatelské síly. Kvůli technickému problému však odborná ošetřovatelka nebyla o službě informována emailem. „Tuto chybu jsme měli zachytit, stejně jako chybějící potvrzení od agentury pro dočasné zaměstnance,“ uvedlo vedení společnosti.

Nadřízení nebyli k zastižení, protože služební telefon neměli u sebe nebo ho měli vypnutý.

Sanitka byla na místě s několika záchranáři

Po tísňovém volání vyjela hlídka se třemi policisty do domu s pečovatelskou službou v městské části Lichtenberg. Hasiči vyslali sanitky s několika záchranáři. Policisté a hasiči ale noční směnu v domově odpracovat nemuseli. Nejprve kontaktovali odpovědný okresní úřad Lichtenberg a pracovníka civilní ochrany. „Byla přijata opatření k nápravě a nalezeno řešení,“ uvedla policejní mluvčí. Poté bylo možné zkontaktovat i vedení pečovatelského domu. Následně se na místě objevil někdo z vedení a zorganizoval noční směnu. Policie zásah ukončila kolem 00:10 hod. Podle vedení společnosti obyvatelům žádné nebezpečí nehrozilo.

Podle Spolkového statistického úřadu bude v Německu do roku 2049 kvůli stárnutí společnosti pravděpodobně chybět 280 až 690 tisíc ošetřovatelského personálu. V současné době potřebuje péči 5 milionů lidí. Pro tento účel je k dispozici přibližně 16 000 pečovatelských domů a přibližně stejný počet pečovatelských služeb. V roce 2019 – před pandemií koronaviru – bylo 1,62 milionu ošetřovatelského personálu. V roce 2021 pracovalo 814 000 lidí jako pečovatelé v pečovatelských domech.