V Italii se šíří negativní nálady vůči Německu

Uprostřed krize způsobené koronavirem vysílá Itálie svým evropským partnerům varovný signál: Pokud by bylo zítra v zemi hlasováno ohledně setrvání v EU, 49 procent Italů by podle průzkumu institutu Tecnè Poll hlasovalo pro odchod. Když institut naposledy položil tuto otázku Italům v listopadu 2018, pro odchod by bylo pouze asi 30 procent.

V Itálii nyní panuje velká zlost nad dohodou ministrů financí EU, protože opatření nezahrnují společné evropské dluhopisy, které požaduje italský premiér Guiseppe Conte, tzv. Koronové dluhopisy.

Předběžná dohoda o finanční pomoci stanoví, že EU poskytne Itálii půjčky ve výši 500 miliard EUR. Itálie by tímto způsobem mohla teoreticky požádat o 36 miliard EUR z Evropského mechanismu stability (ESM).

Oficiální postoj Itálie je však takový, že považuje přijímání nových individuálních půjček za zásadně nesprávné. Vláda je pro „Koronové“ dluhopisy ze všech zemí EU, které by umožnily půjčovat levné peníze na finančních trzích a používat je nezávisle na programech EU.

Nepřímé odmítnutí „Koronabondů“ hluboce zklamalo mnoho lidí v Itálii. Mnoho Italů má pocit, že EU, a zejména Německo, nejednají v této těžké krizi solidárně.

Podle informací deníku die WELT ovšem Německo mezitím přivezlo 44 pacientů z Itálie, aby se léčili v německých nemocnicích, poslalo tým lékařů do Kampánie, aby poskytli pomoc na místě. Ministr zahraničí Luigi Di Maio ale paradoxně slaví příchod kubánských lékařských týmů na svém kanálu na Facebooku a v novinách rozsáhle informuje o pomoci z Ruska, Číny a Albánie.

Celý článek je k přečtení zde.